Řády, vyznamenání a medaile Slovenska
Státní vyznamenání Slovenské republiky jsou udílena jako významná forma uznání zásluh občanům Slovenské republiky stejně jako občanům jiných států.[1]
Právo udílet státní vyznamenání patří k tradičním kompetencím hlav států. To platí i v případě Slovenské republiky, kdy prezident Slovenska udílí státní vyznamenání podle čl. 102 Ústavy Slovenské republiky.[2] Podle zákona Národní rady Slovenské republiky č. 37/1994 Z. z. ve znění zákona č. 151/1997 Z. z. se státní vyznamenání Slovenska pouze propůjčovala.[3][4] Novela Ústavy Slovenské republiky s účinností od 1. července 2001 změnila kompetence prezidenta Slovenska z propůjčování vyznamenání na jejich udílení. Udělené vyznamenání tak zůstává po smrti oceněného jeho dědicům, při propůjčení se insignie vracely státu. V případě vyznamenání in memoriam se tak pozůstalým předávala pouze listina, nikoliv insignie.
Vyššími státními vyznamenáními jsou řády, nižšími kříže. Vyznamenání má právo nosit pouze oceněný. V případě udělení vyznamenání vojenské jednotce jej nemůže nosit fyzická osoba.
Vyznamenání
- Řád bílého dvojkříže je udílen ve třech třídách cizincům za všestranný rozvoj vztahů mezi státy, o posílení postavení Slovenska v mezinárodních vztazích aj.[1][5]
- Řád Andreje Hlinky je udílen ve třech třídách za zvláštní zásluhy o vznik Slovenské republiky.[1][6][7]
- Řád Ľudovíta Štúra je udílen ve třech třídách za mimořádné služby v oblasti demokracie a lidských práv a obrany a bezpečnosti Slovenska nebo za mimořádné zásluhy v oblasti politiky, řízení a správy státu, rozvoje národního hospodářství, vědy a techniky, kultury, umění, školství a sportu a za významné šíření dobrého jména Slovenska v zahraniční. Udílí se i vojenským útvarům.[1][8]
Kříže
- Kříž Milana Rastislava Štefánika je udílen ve třech třídách občanům Slovenska, kteří se s nasazením vlastního života zasloužili o obranu Slovenska, záchranu lidského života nebo záchranu značné materiální hodnoty.[1][9]
- Pribinův kříž je udílen ve třech třídách občanům Slovenska za mimořádné zásluhy o hospodářský, sociální a kulturní rozvoj Slovenska.[1][10]
Medaile
- Medaile prezidenta Slovenské republiky se udílí občanům Slovenska, kteří se významně zasloužili o řízení a správu státu, o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti Slovenské republiky, hospodářství Slovenska, územní samosprávy, vědy a techniky, školství, kultury, umění, sportu a sociální oblasti či za významné šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí. Udílena je i za záchranu lidského života s nasazením života vlastního či za záchranu značné materiální hodnoty. Výjimečně může být udělena i cizincům či vojenským útvarům.[1]
Historická
- Kříž prezidenta Slovenské republiky ve dvou stupních se uděloval za mimořádné zásluhy o Slovenskou republiku, její vznik, rozvoj a dobré jméno v zahraničí, o dodržování a ochranu základních práv a svobod, o rozvoj demokracie včetně zabezpečování řádného chodu ústavních orgánů, o rozvoj hlavně v oblasti obrany a bezpečnosti hospodářství, vědy a techniky, v sociální oblasti, v oblasti školství, kultury, umění, sportu a oceněním za záchranu lidského života a materiálních hodnot.
Pořadí nošení
Vyznamenání se nosí v tomto pořadí:[1]
- Řád Andreje Hlinky a Řád Ľudovíta Štúra v pořadí, v jakém byly udělené či propůjčené
- československé řády udělené či propůjčené do 25. února 1948 a od 15. října 1990 v pořadí, v jakém byly udělené či propůjčené
- Řád bílého dvojkříže
- zahraniční řády v pořadí, v jakém byly udělené či propůjčené
- Kříž Milana Rastislava Štefánika, Pribinův kříž
- Medaile prezidenta Slovenské republiky
- československá vyznamenání udělená od 25. února 1948 do 15. října 1990 v pořadí, v jakém byla udělená či propůjčená
- další vyznamenání v pořadí podle tříd a stupňů a v pořadí, v jakém byla udělená či propůjčená
Slovenská republika (1939–1945)
- Řád knížete Pribiny byl nejvyšším vyznamenáním státu.
- Řád slovenského kříže bylo druhé nejvyšší vyznamenání.
- Vojenský vítězný kříž byl udělován ve variantě I., II. a II stupně.
- Medaile slovenského kříže
- Vyznamenání Za hrdinství byla udělována ve variantě I., II. a II stupně.
- Záslužný kříž obrany státu
- Vyznamenání Za osobní statečnost byla udělována ve dvou variantách malé a velké, které měly tři stupně: bronzovou, stříbrnou a zlatou.
- Občanský záslužný kříž
- Pamětní oznak Za tažení na SSSR
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slovenské štátne rady a vyznamenania na slovenské Wikipedii.
- ↑ a b c d e f g h SLOV-LEX. 522/2008 Z.z. - Zákon o vyznamenaniach Slovenskej r.... Slov-lex [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. (slovensky)
- ↑ SLOV-LEX. 460/1992 Zb. - Ústava Slovenskej republiky. Slov-lex [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. (slovensky)
- ↑ SLOV-LEX. 37/1994 Z.z. - Zákon Národnej rady Slovenskej repu.... Slov-lex [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. (slovensky)
- ↑ SLOV-LEX. 151/1997 Z.z. - Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa záko.... Slov-lex [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. (slovensky)
- ↑ ODM of the Republic of Slovakia: Order of the White Double Cross. medals.org.uk [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
- ↑ ODM of the Republic of Slovakia: Order of Andreja Hlinka. medals.org.uk [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
- ↑ » State Honours | Slovak-Republic.org [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ ODM of the Republic of Slovakia: Order of L'Udovita Stúra. medals.org.uk [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
- ↑ ODM of the Republic of Slovakia: Cross of Milan Rastislav Štefánik. medals.org.uk [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
- ↑ ODM of the Republic of Slovakia: Pribina Cross. medals.org.uk [online]. [cit. 2021-09-03]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Řády, vyznamenání a medaile Slovenska na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: NikNaks, Licence: CC BY-SA 4.0
Cropped version of Blank map of Europe.svg, coloured blue.
Stužka: Pribinov Kríž I. triedy – Slovenská republika.
Autor:
Miroslav Ronai (sculptor) - cc-by-3.0
Štátne významenanie Slovenskej republiky Rad bieleho dvojkríža 1. triedy vojenského druhu.
Insígnie vojenského druhu I. triedy radu tvorí: radový kríž, veľká radová stuha, radová hviezda, radová stužka a radová rozeta.
Radový kríž má priemer 65 mm, je razený zo striebra, pozlátený.
Kríž vojenského druhu má pozlátený záves tvorený tromi plastickými lipovými listami na štylizovanej podložke v strede s dvoma prekríženými mečmi.
Veľká radová stuha je hodvábna, modro-červeno-modrá, s pomerom farieb 3/8:2/8:3/8, dlhá 180 cm, široká 90 mm. Veľká radová stuha sa nosí cez pravé plece k ľavému boku. V mieste, kde sa jej konce križujú na ľavom boku, je pripevnená dvojitá ozdobná mašľa.
Radová hviezda má priemer 100 mm, je razená zo striebra, pozlátená, v priereze mierne oble profilovaná. Osemcípu hviezdu tvoria plastické lúče,z ktorých najväčší vytvára cíp hviezdy.Stužka: Rad Bieleho dvojkríža III. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Rad Ľudovíta Štúra III. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Rad Ľudovíta Štúra II. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Pribinov Kríž II. triedy – Slovenská republika.
Order of Andrej Hlinka 2nd Class
Stužka: Rad Bieleho dvojkríža III. triedy – Slovenská republika.
Order of Andrej Hlinka 3rd Class
Stužka: Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy – Slovenská republika.
Order of Andrej Hlinka 1st Class
Stužka: Rad Bieleho dvojkríža II. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Rad Ľudovíta Štúra I. triedy – Slovenská republika.
Stužka: Pribinov Kríž III. triedy – Slovenská republika.