Řečkovicko-kuřimský prolom

Řečkovicko-kuřimský prolom
Nejvyšší bod420 m n. m. (Zlobice)
Rozloha19,38 km²
Střední výška313,8 m n. m.

Nadřazená jednotkaBobravská vrchovina
Sousední
jednotky
Adamovská vrchovina, Dyjsko-svratecká niva, Lipovská vrchovina, Oslavanská brázda, Žernovická hrásť
Podřazené
jednotky
Milonická sníženina, Zlobice, Kuřimská kotlina, Řečkovický prolom

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíSvitava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-2C
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řečkovicko-kuřimský prolom je geomorfologický podcelek na jižní Moravě, v severní části Brna a severně od Brna. Je součástí celku Bobravské vrchoviny.

Prolom tvoří dlouhou a úzkou sníženinu v přibližně severojižním směru, která vznikla v brněnském plutonu. Je vyplněn neogenními a čtvrtohorními usazeninami, na jeho svazích se vytvořily říční terasy a sprašové závěje. Nejvyšším vrcholem je Zlobice (420 m n. m.).[1] Jižní část prolomu je zcela urbanizovaná městem Brnem, zatímco severní je převážně zemědělsky obdělávána.

Dělení

Řečkovicko-kuřimský prolom se skládá z následujících geomorfologických okrsků:

IID-2C-1 Milonická sníženina
IID-2C-2 Zlobice
IID-2C-3 Kuřimská kotlina
IID-2C-4 Řečkovický prolom

Reference

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 455. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“