Řetězový parník
Řetězový parník je typ parní lodi používané v druhé polovině 19. a první polovině 20. století na mnoha evropských řekách k vlečení nákladu proti proudu. Celé zařízení fungovalo tak, že v řece byl položen těžký ocelový řetěz, který byl parníkem provlečen, a ten po něm za pomoci na palubě umístěného parního stroje „šplhal“. Řetězové parníky nabízely ve své době veliký výkon a dokázaly za sebou táhnout celou řadu nákladních člunů.[1]
První plavba řetězových parníků byla zřízena v roce 1825 ve Francii na řece Seině mezi Paříží a Rouen.[2]
V Českých zemích fungovaly řetězové parníky na dolním Labi, kde usnadňovaly transport lodí a zboží z Německa.[2] Nejprve – od roku 1874 – vedl řetěz z Německa do Ústí nad Labem, v roce 1886 byl pak prodloužen až do Mělníku. Ve 20. století nastal na Labi postupný útlum plavby řetězových parníků, provoz na posledním úseku byl definitivně ukončen v roce 1947.[3]
Reference
- ↑ GALLAŠ, Edvard. Upravení řek v Čechách a jeho význam v ohledu národohospodářském. Praha: Tiskem J.S. Skrejšovského, 1871. S. 36.
- ↑ a b Stručná historie řetězové paroplavby v datech | Oblastní muzeum v Děčíně. www.muzeumdecin.cz [online]. [cit. 2020-06-12]. Dostupné online.
- ↑ LABSKÝ KAŇON, Knorr. Ivan. Země světa. 3.5.2022, roč. 21, čís. 5, s. 46–50. Dostupné online.
Literatura
- GALLAŠ, Edvard. Upravení řek v Čechách a jeho význam v ohledu národohospodářském. Praha: Tiskem J.S. Skrejšovského, 1871. 39 s.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Řetězový parník na Wikimedia Commons
- Řetězové parníky – stránka na webu Oblastního muzea v Děčíně
Média použitá na této stránce
Kettendampfer auf der Elbe bei Dresden