Řezenské knížectví

Řezenské knížectví
Fürstentum Regensburg
18031810Bavorské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Mapa z roku 1807 znázorňující Řezenské knížectví obklopené Bavorskem
obyvatelstvo
státní útvar
teokratická volená monarchie (knížecí biskupství)
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Rýnský spolekRýnský spolek Rýnský spolek
vznik:
zánik:
6. ledna 1810 – postoupeno Bavorsku
státní útvary a území
předcházející:
Říšské město ŘeznoŘíšské město Řezno
Řezenské knížecí biskupstvíŘezenské knížecí biskupství
opatství sv. Jimramaopatství sv. Jimrama
Niedermünsterské opatstvíNiedermünsterské opatství
Obermünsterské opatstvíObermünsterské opatství
následující:
Bavorské královstvíBavorské království

Řezenské knížectví (německy Fürstentum Regensburg) byl církevní stát ve Svaté říši římské. Knížectví bylo vytvořeno v roce 1803; bylo součástí říše do jejího zániku v roce 1806 a do roku 1810 patřilo k Rýnskému spolku. Jeho hlavním městem bylo Řezno.

Historie

Knížectví bylo původně vytvořeno jako církevní kurfiřtství pro arcibiskupa Karla Theodora von Dalberga, kurfiřta a říšského kancléře a také bývalého arcibiskupa z Mohuče, kvůli anexi Mohuče Francouzi po Lunévillském míru. Většinu nového knížectví tvořilo území bývalého Řezenského knížecího biskupství. Knížectví také zahrnovalo Donaustauf, Wörth a Hohenburg, bývalé svobodné město Řezno, klášter svatého Jimrama, a také opatství Obermünster a Niedermünster nacházející se v Řezně. Dalberg také získal nově vytvořené Aschaffenburské knížectví.

Dalberg už dříve obdržel hodnost kurfiřta v Mohuči, jeho nové knížectví tak bylo v němčině známé jako Kurfürstentum Regensburg (Řezenské kurfiřtství).

Kvůli nárokům Bavorska na Řezno byl Dalberg dosazen jako arcibiskup až 1. února 1805. Knížectví ztratilo svou hodnost kurfiřtství v roce 1806 zánikem Svaté říše římské a později tohoto roku se stává součástí Rýnského spolku. Napoleonův Code civil byl zaveden roku 1809.

Během války páté koalice bylo 20. dubna 1809 okupováno rakouskými vojsky; o tři dny později bylo napadeno a ostřelováno francouzskými vojsky. Podle Pařížské smlouvy Dalberg postoupil Řezno Bavorskému království, které jej formálně začlenilo 22. května 1810. Na oplátku dostal Dalberg Hanau a Fuldu, které spojil s Aschaffenburským knížectvím a tím vytvořil Frankfurtské velkovévodství. Ačkoli Dalberg přišel o Řezenské knížectví, titul řezenského arcibiskupa mu zůstal až do jeho smrti v roce 1817. Poté bylo arcibiskupství poníženo na mnichovsko-freisinskou sufragánní diecézi.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Principality of Regensburg na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Köbler, Gerhard (1988). Historisches Lexikon der deutschen Länder (v Němčině). Mnichov: Verlag C. H. Beck. p. 639. ISBN 3-406-33290-0.

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
No flag.svg
No official flag.
Flag of the Principality of Regensburg.svg
Flag of the Principality of Regensburg
Fürstentum Regensburg 1807.jpg
Detail of a map from 1807 showing the Principality of Regensburg (German: Fürstentum Regensburg) enclaved within the Kingdom of Bavaria (in green).
The ephemeral principality (1803 to 1810) had been formed with the territories of the former Prince-Bishopric of Regensburg and Free Imperial City of Regensburg. Cropped from a map of the Kingdom of Bavaria published in 1807 by the Geographical Institute of Weimar.
Reichsstift Obermuenster coat of arms.svg
Coat of arms of the imperial abbey of Obermünster in Regensburg
Banner of the Prince-Bishopric of Regensburg (3^2).svg
Autor: MostEpic, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner of the Prince-Bishopric of Regensburg, based on the Zürich Rolls