Şadiye Sultan

Şadiye Sultan
شادیه سلطان
Şadiye Sultan.jpg
Narození30. listopadu 1886
Istanbul, Osmanská říše
Úmrtí20. listopadu 1977 (90 let)
Istanbul, Turecko
VyznáníSunnitský islám
DynastieOsmané
Manžel/kaFahir Bey (1910-1922)
Reşad Halis Bey (1931-1944)
DětiSamiye Hanimsultan
Otecsultán Abdulhamid II.
MatkaEmsalinur Kadınefendi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Şadiye Sultan (30. listopadu 188620. listopadu 1977) byla osmanská princezna. Byla dcerou sultána Abdulhamida II. a jeho konkubíny Emsalinur Kadınefendi.

Mládí a vzdělání

Şadiye Sultan se narodila 30. listopadu 1886 v paláci Yıldız v Istanbulu. Jejím otcem byl sultána Abdulhamid II. a její matkou konkubína Emsalinur Kadınefendi. Byla devátým dítětem a pátou dcerou svého otce a jediným dítětem své matky.

Şadiye se vzdělávala přímo v paláci Yıldız spolu se svou mladší sestrou Ayşe Sultan. Jejími učiteli byli hlavní tajemníci Hasib Efendi a Kâmil Efendi. Hasib vyučoval dívky Korán, arabštinu a perštinu, zatímco Kâmil je učil psát a číst turecky, osmanskou gramatiku, matematiku, historii a zeměpis.

Zásnuby

Dne 31. března 1909 ji její otec zasnoubil s Ali Namik Beyem, synem Küçük Said Paši. Po sesazení jejího otce z trůnu v roce 1909 jej princezna následovala do exilu v Soluni. Následujícího roku se vrátila zpět do Istanbulu, její zásnuby však byly zrušeny, jelikož její budoucí manžel měl co dočinění s útoky na otce. O její ruku měl zájem i Enver Paša, ten však po sesazení jejího otce z trůnu nadále o sňatek nejevil zájem. Princezna se chtěla zasnoubit se Zülüflü Ismail Pašou, který byl společenský a pohledný, vláda však tento sňatek zakázala.

První manželství

Şadiye byla zasnoubena s Fahir Beyem, synem Mustafy Fazila Beye. Fazil byl atraktivní, příjemný a kultivovaný muž. Svatba se konala 2. prosince 1910 v paláci Nişantaşı. Páru se v roce 1918 narodila dcera Samiye Hanımsultan. Şadiye ovdověla v roce 1922.

Druhé manželství

V březnu v roce 1924 byla celá dynastie po rozpadu Osmanské říše vyhoštěna ze země. Şadiye Sultan se usadila v Paříži, kde se 28. října 1931 provdala za Reşad Halis Beye. Během druhé světové války v roce 1940 bylo jejímu manželovi doporučeno opustit Francii a usadit se někde jinde. Şadiye s tím však nesouhlasila a prohlásila, že Francie je jejím druhým domovem a že zkáza Francie je i její zkázou. Chtěla pomáhat zraněným vojákům. Podruhé ovdověla v listopadu roku 1944.

Pozdější život a smrt

Po smrti svého druhého manžel se Şadiye přestěhovala do hotelu Saint-Honore do pokoje přilehlému k pokoji jejího bratra Şehzade Abdurrahim Hayri. Žila zde až do roku 1952, kdy byl povolen návrat do Turecka ženám z dynastie.

V roce 1966 publikovala své vzpomínky pod titulem Hayatımın acı ve tatlı günleri (Hořké a sladké dny mého života). Ve stejném roce podala reportérovi Muzafferovi Budakovi Seyfettinoğlu z magazínu Yeni Istikal interview o životě svého otce.

Zemřela v Istanbulu v městské čtvrti Cihangir ve věku 90 let dne 20. listopadu 1977. Svou matku přežila o 25 let. Byla posledním žijícím potomkem sultána Abdulhamida II. Byla pohřbena v hrobce svého pradědečka, sultána Mahmuda II. v Divanyolu v Istanbulu. Její dcera ji přežila o patnáct let, zemřela v roce 1992.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Şadiye Sultan na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Şadiye Sultan husband.jpg
Reşad Halis Bey, second husband of Sultan Abdul Hamid II's daughter Şadiye Sultan
Şadiye Sultan husband and daughter.jpg
Fahir Bey, first husband of Şadiye Sultan, daughter of Sultan Abdul Hamid II, and their daughter Samiye Hanımsultan
Samiye Hanımsultan.jpg
Samiye Hanımsultan, daughter of Sultan Abdul Hanid II's daughter Şadiye Sultan and her first husband Fahir Bey
Şadiye Sultan-2.jpg
Şadiye Sultan, daughter of Sultabn Abdul Hamid II
Şadiye Sultan.jpg
Şadiye Sultan, daughter of Sultan Abdul Hamid II