Šáhbanú

Císařský znak Pahlaví šáhbanú v Íránu
Portrét Farah Pahlaví z roku 1972, který ji popisuje jako šáhbanú Farah

Šáhbanú (persky: شهبانو, Šahbānū, doslova „paní královna“) byl v perštině a dalších íránských jazycích titul, jehož nositelem byla císařovna královna nebo císařova choť. Dvě sásánovské vládnoucí císařovny, Bórán a Ázarméducht (kolem roku 630), byly posledními dvěma nositelkami tohoto titulu. Farah Pahlaví, manželka Mohammada Rezy Pahlavího, což byl poslední šáh Íránu (Persie),[1] však tento titul převzala při své korunovaci v roce 1967, poprvé od muslimského dobytí Persie v 7. století.

Jako císařovna v sásánovské době byla hlavní představitelka šáhbanú titulována také jako Banbihnan banbishn („královna královen“), což je obdoba císařského titulu šahanšáh (doslova „král králů“), aby se odlišila od ostatních královen v rodě.

Farah Pahlaví je někdy nadále označována jako šáhbanú, jak je to v mezinárodním měřítku obvyklé u nositelů titulů spojených se zrušenými monarchiemi, ale v Íránu již tento titul neplatí. Podle perské ústavy z roku 1906 by nositelkou tohoto titulu v současnosti měla být Yasmine Pahlaví, íránská korunní princezna.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shahbanu na anglické Wikipedii.

  1. SEDGHI, Hamideh. Women and Politics in Iran: Veiling, Unveiling, and Reveiling. [s.l.]: Cambridge University Press book s. Dostupné online. ISBN 978-1-139-46372-0. (anglicky) Google-Books-ID: nzUbVqTIUo0C. 

Média použitá na této stránce

Portrait of Her Imperial Majesty, Shahbanu Farah.jpg
Portrait of Her Imperial Majesty, Shahbanu Farah
Imperial Arms of the Shahbanou of Iran.svg
Imperial Standard of the Shahbanou of Iran