Šňůry (uniforma)
Šňůry[2] jsou ozdobné tkanice s kovovými koncovkami, dále obvykle splétané ve větší pletence. Nitě tkanic bývají často proplétány kovovými drátky.[3] Jde o výrazné ramenní znakové rozlišení, obvykle zlaté anebo stříbrné, nebo jinak barevné.
Připojují se na pravou,[2] méně často levou, stranu uniformy (kabátu, saka nebo i košile) pod ramenním popruhem nebo nárameníkem. Patří k uniformám, především vojenským, ale lze je spatřit i u civilního oblečení inspirovaného vojenskými vzory.
Dějiny
Šňůry se poprvé objevily v ozbrojených silách v západní Evropě v polovině 17. století. Existuje několik verzí původu a účelu šňůr. Podle jednoho z nich je šňůra tkanice určená k měření a špičky jsou tužky.[p 1] Podle jiné verze se šňůry objevily během boje Nizozemska proti Španělsku za nezávislost a znamenaly, že rebelové byli připraveni zemřít na oprátce, kterou nosili na znamení pohrdání zotročiteli. Existuje také verze považující za předchůdce šňůr zápalnici k doutnákovému zámku stočenou přes rameno, kterou nosili střelci vyzbrojeni mušketou. Nejpravděpodobnější verzí je, že šňůry pocházejí z pletených tkanic, kterými středověcí rytíři připevňovali prvky rytířského brnění (pravou výztuhu, loketní díl a ramenní vycpávku) k oblečení pod ním. Na levé straně takový prvek chyběl, protože levá ruka byla obvykle zakryta štítem.
V ozbrojených silách řady zemí jsou šňůry součástí slavnostní vojenské uniformy a odznaků příslušníků armády.
Užití v armádách
Izrael
V izraelské armádě nosí šňůry většinou instruktoři. Barevné rozlišení má následující význam:
- zelená a bílá — vojenští zpravodajští instruktoři
- černá — výcvikový personál a instruktoři námořnictva
- modrá a červená — vojenská policie
- červená (pravá strana) — hudba
- červená (levá strana) — starší instruktoři námořnictva
- fialová — právní služby
- modrá a bílá — poddůstojníci jednotky
- bílá — stráž
- šedá — vzdělávací instruktoři
- zelená — všeobecní instruktoři
- hnědá — vyšetřovatelé
- zlatá — dozorčí poddůstojníci
- oranžová a světle modrá — pátrací a záchranné jednotky
- oranžová a černá — ženisté
- žlutá a černá — instruktoři ZHN
- světle modrá — instruktoři řidičů terénních vozidel
- světle modrá a zelená — instruktoři řidičů terénních vozidel
- světle modrá a žlutá — vojenská správa
- světle modrá & fialová — mobilizace rezerv
- zelená a červená — instruktoři civilního ochrany
- zlatavá — vojenští přidělenci
Ruská federace
V ruských ozbrojených silách jsou šňůry součástí uniformy čestné stráže a přehlídkových uniforem: praporčíci nosí jednoduché stříbrné šňůry, nižší důstojnici nosí jednoduché zlaté šňůry, vyšší důstojníci nosí dvojité zlaté šňůry.
Lze se zde setkat i s tím, že šňůry nosí i demobilizovaní vojáci.
Spojené království
Britské ozbrojené síly nosí čtyři typy šňůr:
- Šňůry 1. třídy mají vetkávané zlaté lanko a nosí je na pravém rameni mimo jiné admirálové loďstva, polní maršálové a maršálové RAF, čestní lékaři, čestní kaplani, čestní chirurgové, pobočníci panovníka, podkoní členů královské rodiny a důstojníci a praporčíci dvorní jízdy.
- Šňůry 2. třídy jsou zlatavé a tmavě modré, rudé nebo světle modré v závislosti na tom, zda je nosí důstojníci královského námořnictva, armády nebo RAF. Nosí je na pravém rameni mimo jiné vojenští členové rady obrany a všichni radové a nejbližší personál guvernérů . Zjednodušenou verzi nosí na levém rameni příslušníci dvorní jízdy,
- Šňůry 3. třídy jsou zlatavé a tmavě modré, rudé nebo světle modré podle toho, zda je nosí důstojníci královského námořnictva, armády nebo RAF. Na levém rameni je nosí mimo jiné vojenští přidělenci, asistenti a pobočníci.
- Jednoduché šňůry nosí desátníci jezdectva královské gardy a kapelník dragounských pluků na slavnostních stejnokrojích.
- Komisař městské policie má stříbrné šňůry na formálním i slavnostním oděvu.
- Komisař a zástupce komisaře londýnské policie nosí na slavnostním oděvu zlaté šňůry na pravém rameni. Někteří důstojníci této složky nosí také zlaté šňůry na levém rameni slavnostních šatů.
Galerie
Šňůry na uniformě důstojníků Francouzské republikánské gardy
- (c) Attribution is to be given to Dmitry Azovtsev. When using on the Web, a link to http://www.daphoto.info is appreciated., CC BY-SA 3.0
Šňůry vojáků čestné stráže u hrobu neznámého vojína v Moskvě
Podomácku vyrobené šňůry demobilizovaného příslušníka výsadkových jednotek SSSR. Použitá červená tkanice je z padáku
Šňůry na uniformě hlavního maršála australského letectva
Šňůry na uniformě armádního generála Petra Pavla
Odkazy
Poznámky
- ↑ Tato verze není podporována žádnými historickými fakty.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Аксельбант na ruské Wikipedii.
- ↑ Dílo ВЭ/ВТ/Аксельбант ve Wikizdrojích (rusky)
- ↑ a b Normativní výnos Ministerstva obrany (stejnokrojový výnos). Praha: Ministerstvo obrany České republiky, 2012-03-12. 166 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-12-11. Čl. 49. Archivováno 11. 12. 2021 na Wayback Machine.
- ↑ Приказ по Военному Ведомству № 100, от 1909 года. Sankt Petěrburg: Военное министерство, 1909. Dostupné online. (rusky)
Literatura
- ŠEPELEV, Leonid E. Титулы, мундиры и ордена Российской Империи. [s.l.]: Центрполиграф, 2008. 423 s. Dostupné online. ISBN 978-5-9524-3756-2. (rusky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu šňůry na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
(c) Attribution is to be given to Dmitry Azovtsev. When using on the Web, a link to http://www.daphoto.info is appreciated., CC BY-SA 3.0
Autor: Bidgee, Licence: CC BY-SA 3.0
Air Chief Marshal Angus Houston AC, AFC at after the ANZAC Day National Ceremony at the Australian War Memorial in Canberra.
Autor: David Monniaux, Licence: CC BY-SA 3.0
Republican Guards in front of the Élysée Palace in Paris, France
Изображение из «Военной энциклопедии» изданной книгоиздательским товариществом Ивана Дмитриевича Сытина. Санкт-Петербург; 1911—1915 гг. Фото к статье «Аксельбант».
Autor: Neilperetz, Licence: CC BY-SA 3.0
IDF uniforms with azure & yellow Aiguillette of the casualties & City Officers administration
Autor: David Sedlecký, Licence: CC BY-SA 3.0
Generálporučík Petr Pavel, náčelník Generálního štábu Armády České republiky. Fotografie pořízena v roce 2012 při vzpomínkové akci k výročí 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje v Praze
Autor: Kalabaha1969, Licence: CC BY-SA 3.0
Неуставной "дембельский" самодельный аксельбант воздушно-десантных войск СССР. Использована красная управляющая стропа от парашюта Д-6-4 и звёзды с офицерских кокард.