Šťastné a veselé (film, 2005)

Šťastné a veselé
Původní názevJoyeux Noël
Merry Christmas
Země původuFrancieFrancie Francie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
NěmeckoNěmecko Německo
RumunskoRumunsko Rumunsko
BelgieBelgie Belgie
NorskoNorsko Norsko
JaponskoJaponsko Japonsko
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyfrancouzština
angličtina
němčina
Délka115 min
ŽánrDrama / Válečný
ScénářChristian Carion
RežieChristian Carion
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBenno Fürmann: Nikolaus Sprink
Diane Krugerová: Anna Sörensen
Guillaume Canet: poručík Audebert
Daniel Brühl: nadporučík Horstmayer
Gary Lewis: vojenský pastor Palmer
Bernard Le Coq: generál
Johannes Richard Voelkel: Gunther
Louis Friedemann Thiele: Karl
HudbaPhilippe Rombi
KameraWalther van den Ende
StřihJudith Rivière Kawa
Andrea Sedláčková
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 24. září 2005
Česko 7. prosince 2006
Šťastné a veselé na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šťastné a veselé (fr. Joyeux Noël, angl. Merry Christmas) je koprodukční francouzsko-německo-britsko-belgicko-rumunsko-norský hraný film z roku 2005, který režíroval Christian Carion podle vlastního scénáře. Film popisuje událost, která se stala na Vánoce 1914 za první světové války na západní frontě, kdy vojáci znepřátelených zemí uzavřeli neoficiální vánoční příměří.

Děj

V prosinci 1914 na francouzském území jsou proti sobě v zákopech francouzské a skotské jednotky a německá armáda. Během vánočního večera zpívají v obou znepřátelených táborech vánoční písně. Berlínský operní tenor Nikolaus Sprink, který slouží v V. armádě německého korunního prince Viléma, zpívá Tichou noc svým kamarádům v zákopech a rozhodne se při zpěvu vyjít ze zákopů a vstoupit do země nikoho. Jeho příkladu následují i další vojáci znepřátelených stran. Velitelé všech tří jednotek se rozhodnou uzavřít krátké příměří, aby mohli společně oslavit vánoční svátky. V následujících týdnech se o události dozvědí nadřízení všech tří dotyčných rot a jednotky jsou rozpuštěny a vojáci převeleni na jiná místa.

Ocenění

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“