Šachové hodiny
Šachové hodiny jsou dvojice spřažených časoměrných zařízení, které se přepínají (zpravidla pomocí tlačítek) tak, aby vždy jedno zařízení šlo a druhé stálo. Používají se v šachu a jiných hrách pro dva hráče (například go, dáma) k odměřování času na přemýšlení. Na začátku hry má každý hráč přidělený jistý čas, který pod hrozbou prohry nebo (za určitých podmínek) remízy nesmí překročit do konce partie nebo do vykonání určitého počtu tahů. Moderní digitální hodiny navíc umožňují přidělit jistý časový bonus za každý provedený tah.
K přesnému určení okamžiku, kdy došlo k přečerpání vymezeného času, slouží u mechanických šachových hodin takzvaný praporek, kovová páka upevněná nad číslicí 11 na ciferníku. Velká ručička hodin praporek postupně nadzvedává jak se blíží k dvanáctce, a jakmile dvanáctku překročí, praporek spadne, čímž se vyznačí překročení časového limitu.
Stav, kdy již hráč trpí nedostatkem času na přemýšlení, protože se blíží konec časového limitu, se označuje jako časová tíseň.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu šachové hodiny na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: No machine-readable author provided. Andrejj assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Digital chess clock
Photo AndrejjAutor: Mbdortmund, Licence: FAL
"GARDE"-Schachuhr, mechanisch
Funktion der einzelnen Teile:
- oben 2 über eine Wippe gekoppelte Schalter, über die immer nur eine Uhr eingeschaltet werden kann
- die Zahlen geben Stunden an, nicht die korrekte Uhrzeit
- der Minutenzeiger hebt das über der 11 angebrachte Blättchen, auch Fähnchen oder Plättchen an; der Fall des Blättchens zeigt das Überschreiten der Bedenkzeit an, bei der GARDE-Uhr auch durch ein Geräusch
- der rote Stern neben der 3 zeigt durch Drehung, dass die Uhr geht, da kein Sekundenzeiger vorhanden ist