Šar planina

Šar planina
Malet e Sharrit
Шар Планина
Šar planina

Nejvyšší bod2 747 m n. m. (Titov vrh)
Délka80 km

Nadřazená jednotkaŠarský horský systém (Helenidy)
Sousední
jednotky
Korab, Bistra, Jakupica

SvětadílEvropa
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
KosovoKosovo Kosovo
AlbánieAlbánie Albánie
Přibližná poloha pohoří na severomakedonsko-kosovsko-albánském pomezí
Přibližná poloha pohoří na severomakedonsko-kosovsko-albánském pomezí
Horninybřidlice, vápenec
PovodíVardar, Drin
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohoří v zimě.
Krokusy rostoucí na vrcholcích pohoří.
Sníh zůstávající ve vyšších polohách ještě v květnu. Nejvyšší vrcholky mohou být pokryté sněhem i celý rok.
Vrcholek Titov Vrv od lokality Popova Šapka.
Pes plemena Šarplaninec.
Bogovinjsko jezero.

Šar planina (makedonsky Шар Планина ; albánsky Malet e Sharrit, Mali i Sharrit, zkráceně jen Šara/Шара[1][2]) je pohoří nacházející se na hranicích Severní Makedonie a Kosova. Malou částí (0,63 %) zasahuje i do Albánie. Nejvyšším vrcholem je Titov vrh (2 747 m n. m.). Oblast hor je známá chovem psů, plemena Šarplaninec.[2][3] Území na kosovské i na makedonské straně hor jsou chráněna jako národní parky: kosovský Národní park Šara, makedonský Národní park Šar Planina.

Etymologie

Ve starověku byly hory známé jako Scardus, Scodrus nebo Scordus[4] (το Σκάρδον ὂρος v Polybiovi a Ptolemaiovi).[5][6] Moderní jména pochází ze starověkých. Nemá žádnou spojitost se slovem šarena/шарена označujícím barevnost.

Ve středověku nazývali Srbové horu Mlečna (srbsky Млечна), a to kvůli tradiční výrobě mléka a velkým stádům dobytka, koz a ovcí. Ve zlaté bule vydané císařem Štěpánem Dušanem ze dne 20. září 1349 je uvedeno: „Opouštím také všechny své statky a oblasti Mlečna gora, panství Durlev a všechny metochie a veškeré bohatství a poklady tohoto kraje“. Dokument je uložen v dubrovnickém archivu.

Někdy se hory také nazývají Carska planina („Carovy hory“)[7][8] jako odkaz na hlavní města (Prizren a Skopje), oblasti Nerodimlje, Pauni, Svrčin atd. a kláštery (Svatý Arhangeli) nacházející se kolem nich.[9]

Geografické vymezení

Délka pohoří ve směru severovýchod-jihozápad je přibližně 80 km. 56,25 % pohoří leží na území Severní Makedonie ; 43,12 % potom na území Kosova a malých 0,63 % na území Albánie.

Západní hranici pohoří představují obce Dragaš a Restelica na území Kosova a na jižní přechází v hory okolo Mavrovského jezera. Hranici zde představuje řeka Radika, která jej odděluje od vyššího Korabu. Ze strany Severní Makedonie (jihovýchodní) představuje ostrou hranici Položská kotlina, kdy dochází k extrémní změně nadmořské výšky v blízkosti měst Gostivar a Tetovo (kotlina se nachází v nadmořské výšce 550 m n. m., zatímco nejbližší vrchol, Ploča má nadmořskou výšku 2467 m n. m. Z východní strany pohoří pokračuje k městu Kačanik a Kačanické soutěsce na území Kosova.

Ze severozápadní strany představuje hranici řeka Lepenica u města Štrpce, dále horské sedlo u vesnice Prevalac (ačkoliv národní park zasahuje i severně od něj až téměř k silnici PrizrenSuva Reka) a poté údolí řeky Prizrenska Bistrica, která teče do Prizrenu. Z uvedeného města na jihu Kosova jsou vrcholky Šar planiny dobře viditelné a dokreslují panorama spolu s Kaljaja místní pevností.

Stejně jako v případe celého regionu je Šar planina rozčleněna na menší celky, které jsou rovněž označovány slovem planina. Ze strany Severní Makedonie to jsou například Brodska planina, Rudoka, Vraca, Planina Radika a další.

Historie

Horský masiv vznikl v období třetihor s alpinským vrásněním a pleistocénním zaledněním.

Osídlení v této oblasti bylo vždy velmi řídké. Nedaleko vesnice Mušutište se nachází pozůstatek komplexu Široko, který vznikl v období mezi 10. a 7. stoletím př. n. l.. V římských časech bylo pohoří oddělující provincie Moesie, Dalmácie a Makedonie. V období od 2. do 6. století stála na vrcholu Kradište u Prizrenu pevnost. Pohoří poté bylo součástí řady států: Byzantské říše, středověkého srbského státu, Bulharského carství a dalších. Nachází se zde také lokalita Petrič a pevnosti Malý Petrič a Velký Petrič. Na svazích hory vzniklo 45 pravoslavných klášterů.[10]

Pohoří bylo odlehlou lokalitou i po příchodu Turků na Balkán a jednou z nejodlehlejších částí Jugoslávie po jejím vzniku po první světové válce. Hranice s Albánií byla po roce 1945 vzhledem k napjatým vzájemným vztahům ostře strežena. Vnitřní hranice mezi srbskou a makedonskou (dnes Severní Makedonie) republikou v rámci Jugoslávie nicméně v tomto odlehlém prostředí nebyla přesně vytyčena, byla jen velmi vágně stanovena, což později vedlo k četným sporům a komplikacím.

I přesto se zde rozvíjely zimní sporty a turistika. Vznikla střediska v Popově Šapce a Brezovici.[11][12] Bylo zde také možné lovit medvědy a další divokou zvěř.[13]

V roce 1986 byl na kosovské a makedonské (tehdy jugoslávské) straně pohoří vyhlášen národní park.[1] Jeho existence nicméně nepřestála rozpad socialistické federace, a to na území Makedonie. Na území Kosova byl vyhlášen znovu v roce 1993.[10] Dlouhou dobu tak zůstala chráněna jen část pohoří.[14]

V 90. letech 20. století bylo i toto pohoří svědky početných konfliktů, následujících v období rozpadu Jugoslávie. V roce 2000 a 2001 zde bojovali albánští ozbrojenci s Makedonskou armádou. Docházelo k útokům na horské silnice a napadání jednotlivých vesnic. Nejvíce bylo zasaženo několik málo sídel, např. vesnice Aračinovo (albánsky Haraçina) a okolí Tetova. Mnohé z pravoslavných klášterů byly rovněž poničeny, ať už v konfliktu, nebo během bombardování NATO. Zničeny byly téměř všechny horské chaty (až na chatu Ljuboten.

Vzhledem k existenci státní hranice jsou zde časté pokusy o její nelegální překračování, případně pašování.[15] Vyšší míra přítomnosti policie nicméně učinila řadu původních operací kriminálních skupin rizikovějších a méně výnosných.

V prvních desetiletích 21. století se pomalu a obezřetně rozvíjí turistika v celém regionu. Severní Makedonie zde obnovila národní park v roce 2021.[4] Tomu předcházelo dlouhodobé úsilí různých organizací.[1] Ochrana přírody je koordinována ze strany všech stran, které se o pohoří starají, což vede k tomu, že park do jisté míry funguje jako jeden celek.[16] V souvislosti s tím byl zrušen projekt na výstavbu několika vodních elektráren na území uvedeného parku.[17]

Charakteristika

Pohoří se nachází ve východní části Šarského horského systému, který zde pohořím Šar planina začíná. Masiv je zhruba 80 km dlouhý a 10–20 km široký. Na jihozápadě přechází Šar planina v pohoří Korab (2 764 m n. m.).

Vrcholy

Celkový počet vrcholů s nadmořskou výškou 2500 m n. m. zde je třicet, 70 je potom vyšších než 2000 m n. m. Některé nejvyšší z nich jsou následující:

  • Titov vrh (2 747 m n. m.)
  • Mal Turčin (2 707 m n. m.)
  • Bakardan (2 704 m . m.)
  • Borislavec (2 662 m n. m.)
  • Velika Rudoka (2 658 m n. m.)[18]
  • Bistra, východní vrchol (2 651 m n. m.)
  • Bistra, západní vrchol (2 641 m n. m.)
  • Mala Rudoka, 2 629 m n. m.)
  • Golema Vraca (2 610 m n. m.)
  • Crn vrv (2 585 m n. m.)
  • Piribeg (2 522 m n. m.)
  • Ljuboten (2 498 m n. m.)

Jezera a vodní toky

Celkem se v pohoří nachází na 70 jezer, která bývají občas označována jako horské oči. Značná část z nich je ledovcového původu a leží ve vysoké nadmořské výšce. Mezi ně patří (ze západní strany) např. jezera Blateško jezero, Šutmansko jezero, Dinivodno jezero, Donji Vir, Crni Vir, Defsko jezero a další. Ze strany východní potom: Koranikoličko jezero, Dobroško jezero, Bílé jezero, Bogovinjské jezero, Černé jezero a další.

V pohoří pramení na sto různých potoků a řek. 25 řek vytéká z pohoří hlubokými údolími, kde poté přecházejí do nižší krajiny a nebo vtékají do větších vodních toků.

Nejvyšší vodopád s názvem Beloviška má výšku 43 metrů.

Ekonomika

Zemědělství

Zemědělsky jsou svahy hor využívány pro pěstování plodin do výšky 1000 m n. m., lesy potom zasahují až do 1700 m n. m. Pastviny na vrcholcích pohoří zahrnují plochu o celkové rozloze 550 km2 Pohoří má v Evropě největší souvislou plochu, která je využívána k pastevectví. Kromě ovcí a koz jsou zde chovány i koně.[19]

V nižších polohách je tradiční pěstování ovoce, např. malin.[20]

Populárním výrobkem je Šarský sýr[13], který se vyrábí z ovčího mléka[21] (někde i kravského), je solený a je dochucený bylinkami. V lokalitě Bistra se koná pravidelné každoroční setkání chovatelů ovcí z hor.

Turistika

Na obou stranách hranice se nalézá několik zimních středisek. Oblíbené je zde sjezdové lyžování. Nejvýznamnější lyžařské letovisko je zde zřejmě Popova Šapka (1 780 m n. m.) na severomakedonské straně hor. Nalézá se zde 12 hotelů a několik sjezdových tratí, vleky a lanovky. Středisko je dobře dostupné z města Tetovo po dobré asfaltové silnici, která zde překonává četné serpentiny. V létě je Popova Šapka výchozím bodem pro několik turistických tras, které jsou poměrně snadné, avšak špatně značené a vesměs v nadmořských výškách přes 2 000 metrů. Turistické značení se nachází na obou stranách pohoří.[zdroj?]

Na kosovské straně vznikl lyžařský resort, resp. centrum pro zimní sporty v lokalitě Brezovica jižně od obce Štrpce. Je zde několik vleků, jeden z nich vede přímo až na hlavní hřeben, kde se nachází státní hranice a který je v nadmořské výšce okolo 2500 m n. m.

Do hor vedou silnice (např. do vesnice Vešala ze severomakedonské strany) jen v omezené míře. U resortu Brezovica je prašná cesta vedena i na samotný hřeben Šar Planiny.

Ochrana přírody

Na kosovské straně se na ploše 390 km² nalézá Národní park Sharr. Šar planina je částečně zahrnuta do ochranného pásma národního parku, který se rozkládá na severu masivu. Rostlinstvo v horách představují plodiny až do výšky kolem 1 000 m n. m., lesní porost sahá až do výšky 1 700 m n. m., a nad nimi leží již jen vysokohorské pastviny. Ty představují 550 km². Šar planina je největší území kompaktně pokryté pastvinami na evropském kontinentu.

Na makedonské straně se na ploše 627 km² nachází Národní park Šar Planina (makedonsky Национален парк Шар Планина Nacionalen Park Šar Planina), vyhlášená v roce 2021. Táhne se podél hranice s Kosovem, vysoko nad Položskou nížinou s městy Tetovo a Gostivar.

Čtvrtina území parku je přísně chráněna a vyhrazena pro vědecký výzkum[1], pastevectví a pěší turistiku.

Rostliny a živočichové

V parku se vyskytuje na 70 druhů léčivých endemických rostlin.[1] Mimo to zde roste také endemická reliktní borovice makedonská a borovice bělokorá, dále borovice mugo a růže alpská. Z dalších vytrvalých rostlin se zde vyskytují řebříček královský Alexandrův (latinsky Achillea alexandri-regis), Heliosperma nikolicii, Bornmuellera dieckii, šarský hvozdík a další. Jedním z reliktních druhů je ramondie.[10] Z většiny Evropy vymizela během poslední doby ledové a dnes roste jako endemický druh v několika údolích v Srbsku, Severní Makedonii a Řecku. Byla vybrána jako srbský symbol pro den příměří v první světové válce.

Zaznamenáno je také na 200 druhů ptáků, 34 druhů savců, a 147 druhů motýlů.[10] Nacházejí se zde útočiště a migrační koridory pro mnoho ohrožených druhů živočichů, mezi něž patří i mimořádně vzácný balkánský rys (rys ostrovid, poddruh balcanicus). Ten je vysoce ohrožený a počet jeho jedinců se odhaduje na vyšší desítky až stovky.[1] Dále zde žije želva bahenní, a želva Hermannova. Místní populace kamzíků čítá několik set jedinců (vyšší stovky). Žijí zde tradičně i vlci a medvědi, místní pastvečtí psi o váze až 40 km dokáží takové medvědy zahnat.[2] Celkem se zde údajně vyskytuje 2000 druhů rostlin, 167 druhů motýlů, 130 druhů ptáků a 45 druhů savců, včetně vlka, medvěda a lišky.

V kultuře

Zasněžené vrcholky Šar planiny jsou vyobrazeny na znaku města Skopje.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Šar Mountains na anglické Wikipedii a Šar Planina na německé Wikipedii.

  1. a b c d e f ŠAR PLANINA U SEVERNOJ MAKEDONIJI PROGLAŠENA ZA NACIONALNI PARK. Energetski portal. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  2. a b c Šarplaninci, neustrašivi junaci stada. Svobodná Evropa. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  3. Šarplaninec není žádná krvelačná bestie, je to vynikající strážní pes. iDNES. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. 
  4. a b Planovi za vikend: 5 nacionalnih parkova u "susjedstvu" koje će planinari obožavati. Dnevnik. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (chorvatsky) 
  5. William Smith, Dictionary of Greek and Roman geography s.v. (anglicky)
  6. PRIRODNE ODLIKE GORE (v srbštině)
  7. Nacionalni park Šar-Planina Archivováno 4. 3. 2012 na Wayback Machine. (v srbštině)
  8. Šar Planina Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine. (v srbštině)
  9. VESELINOVIĆ, Andrija, Radoš Ljušić. Srpske dinastije. Novi Sad: [s.n.], 2001. ISBN 86-83639-01-0. (Serbian) 
  10. a b c d Najviši nacionalni park u Srbiji stanište je i "cveta feniksa". Telegraf. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  11. Čuveni ski-centar stare Jugoslavije danas posećuju najpre jugonostalgičari. Telegraf. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  12. UKJAJ, Nikola. Kosovo – turistički vodič. Priština: Turistički savez Kosova, 1973. S. 9. (srbština) 
  13. a b UKJAJ, Nikola. Kosovo – turistički vodič. Priština: Turistički savez Kosova, 1973. S. 73. (srbština) 
  14. Makedonské pohoří Šar planina aneb Přes Psí hory. lidovky.cz. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. 
  15. Policia ndalon një furgon që po transportonte drunj ilegalisht nga Malet e Sharrit. Kosovarja. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (albánsky) 
  16. Balkan Green Energy News. Politika. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  17. Ukinute koncesije za sedam malih hidroelektrana na Šar planini. Balkan green Eenergy News. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  18. Velika Rudoka, najviši planinski vrh Srbije. Politika. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  19. Pamje mahnitëse! Kuajt e Kukësit ‘pushtojnë’ malet e Sharrit, kope të mëdha shëtisin nëpër alpe. Top Channel. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (albánsky) 
  20. Kraj berbe malina na Šar planini, uzgajivači zadovoljni cenom. Voice of America. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (srbsky) 
  21. Receta shekullore e Djathit të Sharrit. Kallxo. Dostupné online [cit. 2023-12-13]. (albánsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Krokusi i Sharrit (Crocus scardicus).jpg
Autor: Aljabakphoto, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a natural heritage site in Kosovo, id:
Bjeshket e Sharrit.jpg
Autor: Berat Hoxha, Licence: CC BY-SA 3.0
Pamje nga fshati Brod, disa kuaj gjate stines se dimrit
Popova Sapka, 2007 godina (2).JPG
Autor: MacedonianBoy, Licence: CC BY-SA 3.0
Views of Popova Shapka and Titov Vrv, Macedonia, 2007.
Sar Planina Maj 2010 (136).jpg
Autor: Darko Nikolovski, Licence: CC BY-SA 3.0
Tento obrázek byl nahrán jako součást Wiki Loves Earth 2014.
MountShara.jpg
(c) Bitola at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Šar Mountains, Republic of Macedonia. Mala and Golema Kobilica summits on Šar Mountain as seen from the Macedonian side.