Šarišská galerie

Šarišská galéria v Prešove
Budova Wécseyho paláce, sídlo galerie
Budova Wécseyho paláce, sídlo galerie
Údaje o muzeu
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MěstoPrešov
AdresaHlavná ulica č. 51
Pojmenováno poŠariš
Založeno1956
ZaměřeníGalerie
Původní účel budovyměšťanský dům
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šarišská galerie v Prešově patří mezi nejstarší regionální galerie na Slovensku. Byla založena v roce 1956 ve městě bohatém na historii a kulturní tradice. Od začátku se profilovala jako regionální galerie zachycující obraz dějin výtvarného umění v regionu své působnosti od středověku po současnost. Hlavním regionem její akviziční a odborné činnosti byl zejména širší region severovýchodního Slovenska. Galerie v Prešově byla krajskou do roku 1961, v letech 19611991 byla Galerií výtvarného umění a od roku 1991 nese název Šarišská galerie. Budova Wécseyho paláce v níž galerie sídlí je národní kulturní památka v rejstříku ÚZPF pod č. 3221/1.

Sídlo galerie

Šarišská galerie a její sídlo ve třech budovách
  • V roce 1957, kdy byla otevřena pro veřejnost, sídlila v evangelickém kolegiu jako dočasných prostorech, v nichž byla nakonec až do roku 1981.
  • V roce 1981 získala galerie dvě budovy, a to na adresách Hlavná ulice 51 a 53, sousedících vedle sebe. Jedná se o měšťanské domy, které byly upraveny pro potřeby galerie.
  • Měšťanský dům na ulici Hlavná 51, známý také jako Wécseyho palác, postavený v gotickém slohu v 2. polovině 15. století s pozdějšími úpravami v renesančním slohu. Má dva trakty, je to dvoupodlažní budova ve tvaru L s trojúhelníkovým štítem na průčelí. Budova má i suterénní prostory, které začala galerie využívat pro výstavy.
  • Měšťanský dům na ulici Hlavná 53 vznikl kolem roku 1600[1] v gotickém slohu s následnými renesančními úpravami. Je také dvojtraktová, dvoupodlažní budovou s půdorysem ve tvaru L, nachází se vpravo od Wécseyho paláce při pohledu zepředu. Po vrácení evangelického sboru Evangelické církvi se činnost přenesla pouze do těchto budov. Budova je NKP v ÚZPF pod č. 3223/1[1].
  • V 80. letech získala galerie i budovu měšťanského domu na ulici Hlavná 49, v jejímž přízemí až do roku 1991 sídlila prodejna Knihy. Tato budova pochází také z 15. století, je dvoupodlažní a dvojtraktová s půdorysem obdélníku. Přestavěna byla také v renesančním slohu. Je NKP, registrována v ÚZPF pod č. 3219/1[2]. Nachází se na levé straně od Wecseyho paláce, čímž se vytvořil zajímavý celek patřící galerii s palácem ve středu.

Sbírkový fond

Ikony 16. - 18. století

Expozice je tvořena ikonami získanými ještě koncem 50. let přes tzv. záchranné akce a přetrvávající díky galerijní předchůdcům, kolegům zakládajícím galerii. Ikony v regionu působení galerie mají nezaměnitelné místo v sakrálním umění a i když je expozice nepočetná, reprezentuje základní typy a vývojové stupně ikonopisné malby Slovenska. Je mezi nimi jedna z nejkrásnějších slovenských ikon - ikona sv. Michala Archanděla (kolem 1560).

Dřevořezby 15. - 19. století

Základem expozice jsou díla ze sbírky prešovského akad. soch. Dušana Pončáka, kdy dílo Metercia galerie odkoupila z grantu a ostatních 51 děl daroval autor galerii roce 1993. V tomto roce i díky této akvizici získala Galerie Cenu časopisu Pamiatky a múzeá za akvizici roku. V roce 2006 z grantu MK SR získala galerie i druhou část sbírky Dušana Pončáka v počtu 82 děl, čímž vznikla ucelená sestava v počtu 132 děl v hodnotě 6 milionů Sk. V expozici jsou díla Madona s Ježíškem - vznik kolem 1510 z dílny Mistra Pavla z Levoče, Sv. Anna Samotretia (Mettercia) - vznik kolem 1490, díla z období renesance a baroka - Mojžíš, Immaculata, Klečící anděl, Pieta, kolekce krucifixů, soubory plastik sedícího Krista - trpitele, korpusy Krista, kolekce Piet, Madon s dítětem, světic, Kalvárii. Plastickou expozici doplňuje plošná tvořena ikonami ruské provenience.

Kolekce Jána Rombauera

Je kolekce obrazů významného malíře 1. poloviny 19. století - Jana Rombauera, který působil v první třetině 19. století v Rusku a po návratu se usadil v Prešově, kde i zemřel a je pohřben na městském hřbitově.

Malířství 18. - 19. stol.

Je tvořeno sbírkou děl malířů tohoto období. Jsou v ní díla:

  • Prešovských autorů jako Max Kurth, Teodor Zemplényi, Ján Tahy, Ernest Rákoši, Július Török, Mikuláš Jordán
  • Autorů ze Spiše, Košic, Zemplína a Liptova jako Ladislav Medňanský, Teodor Mousson, Július Čordák, Peter Kern a jiní

Autorské soubory regionálních umělců

Jsou tvořeny díly malířů, sochařů a grafiků regionu vstupujících do výtvarného dění a to:

  • Autoři po roce 1945 a později: Juraj Daňo, Andrej Doboš, Andrej Gaj, Štefan Hapák, Július Machaj, František Patočka, Anton Sučka, Ivan Šafranko
  • Autoři mladší a střední generace: Slavo Brezina, Michal Čabala, Anna Gajová, Anna Gregorová, Ľubomír Guman, Anna Hausová, Peter Kocák, Dušan Pončák, Ľubomír Purdeš, Dušan Srvátka, Eva Tkáčiková, Martin Zbojan. Kolekce dalších se postupně zakládají

Umění 20. století

Tvoří jej charakteristické ukázky z tvorby děl:

  • Zakládajících osobností moderního slovenského umění: Miloš Alexander Bazovský, Martin Benka, Ľudovít Fulla
  • Významných představitelů slovenského i východoslovenského umění 1. poloviny století: Jozef Bendík, Juraj Collinásy, Elemír Halász-Hradil, Fraňo Gibala, Edmund Gwerk, Július Jakoby, Anton Jasusch, Konštantín Kövári, Július Nemčík, Edita Spannerová

Sbírkový fond galerie byl v roce 2013 tvořen celkem 4 264 kusy a to maleb, kreseb, grafik, plastik a užitého umění[3].

Kontakty a přístup

  • Adresa: Hlavní ulice č. 51, 080 01 Prešov
  • E-mail: sg.po@centrum.sk
  • Telefon: +421 51 772 54 23
  • Přístup: Vystoupit na zastávce MHD na "Hlavná" z trolejbusů č.: 4, 8 a 1 a autobusů č.: 13, 11, 32, 39, 45 směrem od železničního/autobusového nádraží.

Související články

  • Krajské muzeum
  • Evangelické kolegium

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Šarišská galéria na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Presov12Slovakia138.JPG
Autor: Ing.Mgr.Jozef Kotulič, Licence: CC BY-SA 3.0
Rad meštianskych historických domov na Hlavnej ulici číslo 49,51,53.Mesto Prešov.
Presov15Slovakia42.JPG
Autor: Ing.Mgr.Jozef Kotulič, Licence: CC BY-SA 4.0
Galéria. Mestská pamiatková zóna, historické meštianske domy. Ulica Hlavná. Mesto Prešov.