Šatlava v České Lípě

Šatlava v České Lípě
Českolipská šatlava z Vězeňské ulice
Českolipská šatlava z Vězeňské ulice
Poloha
AdresaČeská Lípa, ČeskoČesko Česko
UliceVězeňská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky27882/5-2795 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šatlava v České Lípě, resp. Archeologické muzeum Českolipska - Šatlava je název nové pobočky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Zrekonstruovaná, památkově chráněná[1] budova bývala městskou šatlavou – věznicí, dnes je zde archeologická pobočka muzea a v přízemí velké výstavní prostory.

Historie objektu

Přesné datum postavení objektu známo není, průkazný je zápis z roku 1785. O českolipském vězení je záznam již z roku 1572, ovšem není známo, zda bylo v této budově. Ulička u tehdejších hradeb se jmenovala Stockhausgasse, česky Vězeňská ulice. Vězení zde existovalo až do roku 1935.[2]

Rekonstrukce

Pro záchranu chátrajícího objektu byl vypracován projekt Vybudování archeologického muzea pro Českolipsko, podařilo se získat dotaci z Libereckého kraje a z Evropského fondu pro regionální rozvoj Evropské unie, část finančních prostředků věnovalo město. Celková rekonstrukce byla provedena v letech 2009 a 2010.

Slavnostní otevření objektu bylo 22. února 2011.[3][4]

Vstupní část muzea
Infodeska u vchodu muzea o jeho zrodu

Budova je zapsaná v celostátním registru kulturních památek pod číslem 27882/5-2795.

Současné využití

Archeologické pracoviště

Během dostavby objektu ve Vězeňské ulici 189 se do upraveného podkroví přestěhovalo z hlavní budovy v klášterním areálu archeologické pracoviště Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (příspěvková organizace Libereckého kraje) spolu s částí depozit. Vedoucím pobočky je Vladimír Peša, Ph.D.

Výstavní expozice

V přízemí bývalé šatlavy je řada propojených místností, kde byly instalovány zpravidla v zasklených panelech jednotlivé expozice nejen z Českolipska. Je zde zajištěn průvodce návštěvníků a instalován infobox s dotykovou obrazovkou. Malá výstavní část (kout) je věnována i šatlavě, tedy středověkému vězení a českolipskému katu. Je zde velká speleoarcheologická expozice z jeskyní a převisů Čech, Moravy a Slezska.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno od dubna do konce října, v čase 9:00 - 12:00 a 13.00 - 17:00 hod. V květnu až září jsou expozice zpřístupněny denně kromě pondělí, mimo sezonu probíhají prohlídky pouze v sobotu a neděli. Pobočka je otevřená také ve dnech státních svátků. Fotografování je povoleno jen za poplatek a pro soukromou potřebu.[5]

Muzeum se stalo členem Asociace muzeí a galerií České republiky.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-08-28]. Identifikátor záznamu 139151 : věznice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. JENČ, Petr; NOVÁK, Vojtěch; PEŠA, Vladimír. Záchranný archeologický výzkum bývalé městské šatlavy v České Lípě. Fontes Nissae. Prameny Nisy : regionální historický sborník. 2012, roč. 13, čís. 2, s. 86–93. 
  3. Nové archeologické muzeum Šatlava. i-noviny.cz [online]. 2011-02-21 [cit. 2011-02-21]. Článek v i-novinách Dostupné online. 
  4. ČTK. Archeologické muzeum Českolipska. Českolipský deník [online]. 2011-02-22 [cit. 2011-02-22]. Dostupné online. 
  5. S.R.O., Ace IT. Vlastivědné muzeum v České Lípě. www.muzeumcl.cz [online]. [cit. 2017-10-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-10-09. 

Literatura

  • Průvodní skládací leták z roku 2011 Archeologické muzeum Českolipska

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Česká Lípa Šatlava 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Česká Lípa Šatlava
Šatlava ČL2.jpg
Šatlava je pobočka českolipského muzea ve Vězeňské ulici
Česká Lípa Šatlava 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Česká Lípa Šatlava