Šebíkov

Šebíkov
Tvrziště v lese nad rybníkem
Tvrziště v lese nad rybníkem
Základní informace
Výstavbapřed rokem 1313
Zánikpřed rokem 1558
Stavebníksnad Petr ze Šebíkova
Další majiteléKlášter Plasy
Švamberkové
Kolovratové
Gryspekové
Poloha
Adresav lese jižně od Trojan, Kralovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Šebíkov
Šebíkov
Další informace
Rejstříkové číslo památky45336/4-1434 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šebíkov je zaniklá tvrz se dvorem a vsí v severní části okresu Plzeň-sever, ležící 6 km západně od Kralovic v prostoru mezi vesnicemi Žebnice, TrojanyOlšanskou myslivnou. Tvrziště je chráněno jako kulturní památka.[1]

Historie

Ves Šebíkov (zvaná někdy též Šebíkovice) byla původně v majetku pánů z Mašťova. Bratři Petr a Jindřich z Mašťova zpustošili ves plaského kláštera Močidlec a museli Šebíkov postoupit plaskému opatu jako náhradu.[2] Nedlouho poté roku 1250 je ves poprvé písemně zmíněna v potvrzení majetku plaského cisterciáckého kláštera papežem Inocencem IV. V roce 1313 k ní mniši dokoupili od Petra ze Šebíkova poplužní dvůr s tvrzí za 54 hřiven stříbra.

Val s příkopem

Na začátku husitských válek v roce 1420 zastavili řeholníci Šebíkov Bohuslavovi a Hynku Krušinovi ze Švamberka. V roce 1430 se ves se dvorem vrátila nazpět do majetku kláštera. Klášter však ves znovu ztratil a v držení ji měl Hanuš z Kolovrat, později rod Gryspeků. Pravděpodobně za vlády krále Jiřího z Poděbrad Šebíkov zanikl,[3]urbáři kaceřovského panství z roku 1558 je uváděn jako pustý. V pobělohorských konfiskacích byl zabaven majetek Gryspeků a pustý Šebíkov, dlouho zarostlý lesem, se opět vrátil do majetku plaského kláštera.

Popis

Zbytky Šebíkova v podobě okrouhlého tvrziště s valypříkopy lze najít poblíž lesní louky a pole nad soutokem dvou malých potoků. Zachovaly se základy velké obdélné stavby a několika dalších přilehlých hospodářských objektů. Na ploše tvrziště se nacházely cihly, vypálená mazanice, hroty šípů a keramika, vše datované do 15. století. V roce 1979 se nalezlo torzo pískovcového okénka.[3] Pod tvrzištěm je rybník.

Areál dosud nebyl archeologicky prozkoumán.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-11-30]. Identifikátor záznamu 157772 : Tvrz Šebíkov. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Šebíkov – tvrz, s. 330. 
  3. a b ROŽMBERSKÝ, Petr. Dvory plaských cisterciáků. Plzeň: P. Mikota, 1999. 48 s. ISBN 80-902692-1-4. S. 23–24. 

Literatura

  • WETTENGL, Libor. Šebíkov tvrz. Hláska. 1993, roč. IV, čís. 2, s. 13–14. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Šebíkov - celkový pohled.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: