Šebkovický potok

Šebkovický potok
Potok v Šebkovicích
Potok v Šebkovicích
Základní informace
Délka toku11,5 km
Plocha povodí31,3 km²
Průměrný průtok0,11 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-16-03-0060
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Kraj Vysočina - Šebkovice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Svratka, Jihlava, Rokytná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šebkovický potok je pravostranný přítok řeky Rokytnéokrese TřebíčKraji Vysočina. Délka toku činí 11,5 km.[1] Plocha povodí měří 31,3 km².[2]

Průběh toku

Potok pramenílesích severovýchodně od Bítováneknadmořské výšce okolo 635 m. Na horním toku teče převážně východním směrem zalesněným územím, kde přijímá řadu bezejmenných přítoků. V pramenné oblasti podtéká silnici II/410 spojující Želetavu a Římov. O něco níže po proudu vtéká do přírodní rezervace Blatná hráz. Na zhruba 9,0 říčním kilometru se postupně stáčí na jihovýchod a protéká další přírodní rezervací, která se rozprostírá podél okraje lesa, západně od Čáslavic. Na jihovýchodním okraji rezervace zadržuje vody potoka Nový rybník. Od hráze Nového rybníka pokračuje potok regulovaným korytem mezi poli na jihovýchod k Bolíkovicím, u nichž napájí rybníky Kolmoz a Bolíkovický rybník. Od Bolíkovického rybníka směřuje potok dále na jihovýchod k obci Šebkovice. Jižně od Loukovic, mezi čtvrtým a pátým říčním kilometrem, proudí při severním úpatí zalesněného svahu vrchu Tašky (582 m n. m.). Na dolním toku protéká upraveným korytem Šebkovicemi, od nichž pokračuje dále na jihovýchod. Zhruba sto metrů nad ústím přijímá zprava svůj největší přítok, který je nazýván V Herklích. Do Rokytné se Šebkovický potok vlévá na 74,8 říčním kilometru, severozápadně od Lesůněk, v nadmořské výšce 439 m.

Větší přítoky

  • V Herklích, zprava, ř. km 0,1

Vodní režim

Průměrný průtok Šebkovického potoka u ústí činí 0,11 m³/s.[3]

Odkazy

Reference

  1. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Šebkovický potok [online]. [cit. 2017-02-18]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2017-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  3. Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 266. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“