Šedý přechodový filtr

Přechodový šedý filtr nad horizontem. Všimněte si slabého kontrastu v přeexponované pravé části oblohy.
Tentýž obrázek s označenými přeexponovanými - „vypálenými“ (bílými) pixely označenými červeně. Všimněte si, že mraky přes filtr mají kresbu, kdežto vedle nikoliv.

Šedý přechodový filtr, známý také jako šedý neutrální přechodový filtr, nebo také jako šedý přechodový ND filtr, je optický filtr ve fotografii, který má proměnlivou propustnost světla. Filtr slouží především k vyrovnání kontrastů scény, například nadměrného jasu příliš světlé oblohy.

Popis a použití

Tentýž obrázek jsme se pokusili zachránit na počítači. Efekt je sice podobný jako s použitím filtru, ale přeexponovaná místa jsou nenávratně ztracena.
Šedý přechodový filtr Cokin 2-stop (ND2)

Typicky jedna polovina filtru je opatřena náhlými nebo postupnými přechody neutrální hustoty a druhá polovina je čirá. Filtr umožňuje fotografovi snížit příliš velký rozsah expozice scény. Může být použit ke ztmavení příliš světlé oblohy, aby mohla být správně exponována jako je například objekt na zemi, šedá část se natočí na oblohu a průhledná část na zbytek snímku. ND filtry jsou vyráběny v různých tvarech, velikostech a hustotách a mohou být použity v nejrůznějších fotografických a vědeckých aplikacích.

Rozdělení filtrů

Centrální filtry jsou ND přechodové filtry, které jsou mírně neprůhledné uprostřed a na krajích jsou čiré. Jsou používány pro kompenzaci ubývajícího světla, což je přirozené u velkých optických objektivů.

Důležitou vlastností filtru je faktor propustnosti. Například faktor propustnosti 25% v šedé části filtru snižuje expozici o dvě clony.

Filtry se dělí na mnoho typů, základní však mohou být rozděleny do dvou kategorií:

  • Hard Edge
  • Soft Edge

Hard edge filtr se používá tam, kde se prudce mění kontrast scény. Například na přechodu horizontu krajiny a oblohy. Soft edge má přechod ze světlé do tmavé plynulejší. Dá se použít tam, kde světlé a tmavé plochy nejsou tak oddělené. Například hora a obloha. Přechod u soft edge je mnohem méně znatelný než u hard edge. ND filtr se dá použít například ke ztmavení oblohy směrem k hornímu okraji snímku.

Na dalším obrázku je vidět rozdíl mezi oběma filtry:

Související články

Externí odkazy

(anglicky)

Média použitá na této stránce

GND demo-white-marked.jpg
Autor: BenFrantzDale, Licence: CC BY-SA 3.0
Based on Image:GND_demo.jpg, marking white pixels in that image as red. This shows that data is lost by not using a GND filter.
GND demo.jpg
Autor: No machine-readable author provided. BenFrantzDale~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
By me, a picture demonstrating the effect of a graduated neutral-density filter.
GND demo-with-fake-GND.jpg
Autor: BenFrantzDale, Licence: CC BY-SA 3.0
Based on Image:GND_demo.jpg but with GIMP-produced GND effect next to actual GND filter. This shows the limitations of post-production as compared with a GND filter.
Gradndfilter.jpg
Autor: Ziggur na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
A en:graduated ND filter made by en:Cokin. Cuts light in the top half by two stops (ND2). Picture taken by me.