Šedina

Šedina
Vrch Šedina od západu
Vrch Šedina od západu

Vrchol473 m n. m.
Prominence115 m
Izolace1,6 km → Berkovský vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Polomené hory / Housecká vrchovina / Maršovická část[1]
Souřadnice
Šedina
Šedina
Horninatefrit, čedič, pískovec
PovodíRobečský potok, Liběchovka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šedina (473 m n. m.) je neovulkanický vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje, ležící asi 2 km ZSZ od vesnice Skalka u Doks. Katastrálně je vrch napůl rozdělen mezi Skalku u Doks a obec Chlum.

Geomorfologie a geologie

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, do podcelku Dokeská pahorkatina, do okrsku Polomené hory, do podokrsku Housecká vrchovina, a do Maršovické části.[1]

Šedina je zalesněný dvouvrcholový kopec, protažený od jihovýchodu k severozápadu. V dolní části čedičového kopce lze spatřit různé skalní tvary v křídových pískovcích. Vrcholové partie jsou tvořeny vulkanickými brekciemi, v nichž se vyskytuje několik menších žilek nefelinického hauynitu. Tyto vulkanické brekcie pronikly pronikly na povrch přes druhohorní pískovce v období třetihor. Na vrcholu kopce se prakticky žádné skály nevyskytují, jen výjimečně tu lze najít malé čedičové skalky s nepravidelně vyvinutou sloupcovou odlučností.[2]

Skalní ochozy na Šedině a Maršovický vrch

Vrcholy Šediny jsou bez výhledu, ale ze svahových teras na severozápadní a východní straně jsou pěkné výhledy na Kokořínsko, České středohoří a Ralskou pahorkatinu. Šedina přiléhá k rozsáhlé členité pískovcové plošině ve skupině Maršovického vrchu.[3]

Přístup a okolí

Západním svahem nad skalními terasami vede žlutá turistická stezka z Berkovského vrchu do Starých Splavů, k jihovýchodním terasám vede odbočka zelené stezky z osady Nová Skalka, do níž je možno nejblíže přijet automobilem.

V krajině severně od Šediny vede po temeni zalesněné pískovcové plošiny červeně značená "Máchova cesta", která je zde součástí turistické evropské dálkové trasy E10. Poblíž této cesty se nachází velký skalní převis, zvaný Braniborská jeskyně.[4] Ve skalnaté oblasti mezi touto červeně značenou trasou a Šedinou se v lesích nachází malé jezírko, na jehož severní straně je uměle vytesaný odtok, označený písmeny J.W. a letopočtem 1878, vyrytými do skály.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. a b KÜHN, Jiří. Okénko do Máchova kraje: Šedina [online]. luzicke-hory.cz [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. Seznam. Braniborská jeskyně [online]. mapy.cz [cit. 2020-02-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Šedina od západu.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Vrch Šedina od západu
Šedina a Maršovický vrch.JPG
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Skalní ochozy na Šedině a Maršovický vrch