Šemík
Šemík je bájný kůň z českých historických pověstí. Jeho pánem byl Horymír, vladyka neumětelský, kterého Šemík zachránil před jistou smrtí odvážným skokem ze skály u Vyšehradu. Poté Horymíra dovezl do Neumětel a podlehl zraněním, které si způsobil skokem. Podle pověsti byl Šemík pohřben v Neumětelích, kde dodnes stojí jeho hrobka – nad kamenem ve tvaru koňské hlavy.
Hrobka
V roce 1813 se kámen ve tvaru koňské hlavy pokusili odvalit ruští vojáci, kteří pod ním hledali poklad.[zdroj?] Střetli se kvůli tomu se zbraní v ruce s místními, a tak se odvalení kamene zdařilo až ve druhé polovině 19. století správci panství Gaussauerovi; záminkou bylo rovněž hledání pokladu, nenašlo se však nic – ani koňské kosti.
Od roku 1887 je kámen chráněn antickým chrámkem, který zde nechal postavit Karel ze Schwarzenbergu. V průčelí chrámku je vytesán nápis: „V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží.“
Pověst
Postavy vladyky Horymíra ani jeho koně Šemíka nejsou spolehlivě historicky doloženy. Podobný je reálný příběh zaznamenaný ve smolných knihách, v němž vystupuje ve 14. století reálný Eppelein von Gailingen.[1] Pověst se zde objevuje poprvé v Hájkově kronice z roku 1541. Literárně ji pak zpracoval především Alois Jirásek v knize Staré pověsti české. Základem pověsti je boj mezi snahou o dolování zlata a stříbra a honbou za penězi, což vše zastává kníže Křesomysl, a prací na poli, spojenou s produkcí potravy, již hájí vladyka Horymír. V pozadí pověsti zaznívá svár mezi tradičním a novým zřízením společnosti a také pnutí mezi místním obyvatelstvem českým a přistěhovaleckým německým.
Původ jména
Šemík se odvozuje od slova šemný, což znamená ošemetný, nebo z německých slov Skemming a Schemig, v germánské mytologii označujících bájného koně hrdiny Witegeho, syna kováře Wielanda. Je možné, že pověst o Horymírovi je ovlivněna germánskými ságami o Witegovi a Dietrichovi z Bernu, případně příběhem o Tristanovi a Isoldě.
Reference
- ↑ https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/221411058230026/video/849212 - Z metropole, Vyšehradské pověsti
Literatura
- JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české. Ilustrace Mikoláš Aleš. Praha: Cesty, 1999. Kapitola O Křesomyslu a Horymírovi, s. 48-53.
- JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české. Ilustrace Věnceslav Černý. 7. vyd. Praha: Jos. R. Vilímek, 1921. 375 s. Dostupné online. Kapitola O Křesomyslu a Horymírovi, s. 83–91.
Externí odkazy
- Dílo Staré pověsti české/O Křesomyslu a Horymírovi ve Wikizdrojích
Média použitá na této stránce
Part of a Horymír and Šemík legend, exposed in the builetin board next to the Šemík monument in Neumětely, Czech Republic
"V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží" Neumětely, Beroun District - Alleged burial site of Horymír's horse Šemík from an old Czech legend
The Zbruch Idol (sometimes identified as Światowid) found in Ukraine propably represents four old Slavic deities and other symbolism
no caption
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Horymír. Tempera 100 × 80 cm.