Šestinedělí

Šestinedělí (puerperium) je období bezprostředně po porodu dítěte. Trvá přibližně šest týdnů. Je to období sžívání s miminkem a zvykání si na roli rodičů, pro miminko je to období zvykání si na svět. Jde o výjimečné, krásné, ale zároveň náročné období. Kromě psychických změn, prochází těla ženy i jejího dítěte řadou anatomickýchfyziologických změn. Tělo ženy se hojí a navrací se do stavu před těhotenstvím, také si zvyká na kojení. Žena nacházející se v tomto období bývá označována jako šestinedělka.[1]

V raném období šestinedělí, které trvá cca 10 dní po porodu, se hojí rány způsobené porodem. Poté probíhá pozdní šestinedělí v délce cca 6–7 týdnů, kdy dochází k fyziologickým a anatomickým změnám do původního stavu před porodem. V tomto období se zmenšuje dělohapochva se vrací do původního stavu. Dále dochází k opětovnému zpevnění břišních svalů a pánevní oblasti.

Typickými fyzickými projevy v šestinedělí je krvácení z pochvy, tzv. očistky (čistí dělohu po porodu) - nejsilnější krvácení je v prvních dnech a týdnech, slabší krvácení nebo špinění může ale přetrvávat po celé šestinedělí, změny v prsou kvůli kojení, mohou se vyskytnout závratě, třesavka, problémy se zažíváním a vyměšováním. V období šestinedělí je důležité dostatečně odpočívat a spát, často je potřeba se věnovat také péči o hráz, která může být po porodu poraněná nebo přecitlivělá.

Žena ale může čelit i řadě psychických změn, za nimiž stojí např. hormonální výkyvy, přecitlivělost (je důležitá, díky ní žena lépe vnímá potřeby miminka), velká životní změna, náročnost péče o miminko, neshody s partnerem, příval návštěv atd. [2]

Odkazy

Reference

  1. MĚCHUROVÁ, Alena. 14 změn v našem těle po porodu aneb Jak o sebe pečovat v šestinedělí. babyweb.cz [online]. 2010-05-13 [cit. 2020-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-04-07. 
  2. DRANDIC, Daniela. Těhotenství: laskavě, s respektem a prakticky. 1. vyd. [s.l.]: Aperio ISBN 978-80-907136-4-2. S. 209–244. 

Externí odkazy