Šestiválcový řadový motor
Šestiválcový řadový motor nebo řadový šestiválec nebo i6 (z anglického inline 6) je typ spalovacího motoru se šesti válci uspořádanými podél klikového hřídele v řadě. Tento systém je nejjednodušší volbou pro poskytování stabilního a rovnoměrného chodu motoru - není tam žádná potřeba vyvažování hřídele.[1] Motor je ideálně balancován, protože 3 a 3 písty se pohybují zrcadlově, to umožňuje provoz i ve velmi velkých objemech bez rizika fatálních vibrací. Proto je častou volbou pro obří železniční, lodní motory a generátory. Kliková hřídel je obvykle na čtyřech nebo sedmi ložiskách. Motor je výborné balancován.
Použití v automobilech
Motory typu R6, které se montují do osobních automobilů mají zdvihový objem od 1,9 do 5,0 L.[2] Obvykle se používají v automobilech střední a vyšší střední třídy a také v luxusních automobilech.
V nákladních automobilech a autobusech se používají zejména vznětové motory se zdvihovým objemem až do 13 000 cm³ (13 litrů) a přeplňováním. Řadový 6 válcový motor používaly např. autobusy Škoda 706 RTO a Karosa B 732, nákladní automobily Praga V3S, Škoda 706 nebo LIAZ a dále prakticky všechny moderní nákladní vozidla o výkonech do cca 375 kW (500 koní).
Další využití
Šestiválcový řadový motor se využívá také v letectví, lodní dopravě a dalších oblastech.
Reference
Literatura
- CHEETHAM, Craig. Ultimate American Cars. [s.l.]: MotorBooks/MBI, 2006. Dostupné online. 9780760325704.
- NUNNEY, M J. Light and Heavy Vehicle Technology, Fourth Edition. [s.l.]: Butterworth-Heinemann, 2006. 0750680377.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu šestiválcový řadový motor na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Historical Škoda RTO MEX bus, under reconstruction - Historický autobus typu Škoda RTO MEX procházející rekonstrukcí
Autor: MichaelFrey, Licence: CC BY-SA 4.0
Inline 6 Cylinder with firing order 1-5-3-6-2-4
(c) Kether83 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY 2.5
Můžete si zvolit libovolnou z těchto licencí.