Škornice alpská

Jak číst taxoboxŠkornice alpská
alternativní popis obrázku chybí
Škornice alpská (Epimedium alpinum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďdřišťálovité (Berberidaceae)
Rodškornice (Epimedium)
Binomické jméno
Epimedium alpinum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škornice alpská (Epimedium alpinum) je jediný druh početného rodu škornice který občas vyrůstá v České republice. Tento nepůvodní druh se do českého prostředí pravděpodobně dostal jako okrasná rostlina a do volné přírody unikl nebo byl úmyslně vysazen. V ČR byl prvně zaznamenán výskyt tohoto neofytu mimo umělou výsadbu až v roce 1874.

Mimo Česka, které je na severním okraji jeho evropského areálu, roste v alpských oblastech Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa, Itálie a dále na Balkánském poloostrověChorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a v Albánii.[1][2][3]

Popis

Vytrvalá, středně velká rostlina s dlouhým plazivým oddenkem z kterého vyrůstají 20 až 40 cm vysoké stonky s jedním listem a současně i stonky s květenstvím. Listy jsou dvakrát trojčetné, mají devět řapíkatých lístků s 5 až 12 cm dlouhými čepelemi podlouhle srdčitého tvaru jež jsou zakončené ostrým hrotem, po obvodu jsou pichlavě pilovité, svrchní stranu mají tmavě a spodní světle zelenou. Listy na rostlině vydrží téměř celou zimu, opadávají až na jejím sklonku. Pupeny i báze listů jsou narůžovělé, stejně jako chlupy na řapících a větvičky květenství.

Z květného stonku, zakončeného jediným výše popsaným dvakrát trojčetným listem, vyrůstají asi v polovině jeho výšky vztyčená nevelká květenství, protože jsou listem krytá jsou mnohdy málo zřetelná. Hroznovitá květenství se skládají z 12 až 20 oboupohlavných, pouze asi 1 cm velkých květů se žláznatě chlupatými stopkami. Okvětí je tvořeno kališními lístky ve dvou kruzích a korunními lístky v jednom. Ve vnějším kruhu kalichu vyrůstají čtyři drobné lístky (které často brzy opadávají) a podpírají ve vnitřním kruhu rostoucí čtyři velké plátky hnědonachově zbarvené. Koruna se skládá ze čtyř žlutých korunních plátků vydutých v kápovité medníky. Čtyři tyčinky nesou prašníky které se ve zralostí otevírají chlopněmi zdola nahoru, podlouhlý semeník s dlouhou čnělkou je svrchní. Kališní plátky, korunní plátky i tyčinky stojí v řadách za sebou, nestřídají se. Květ je protogynický, opyluje se z počátku cizím pylem přenášeným létajícím hmyzem a později v případě potřeby i pylem vlastním. Plodem je mnohosemenná tobolka otvírající se dvěma postranními chlopněmi.[1][4][5][6]

Použití

Tento druh se pomoci dlouhých oddenků do široka rozrůstá a vytváří hustý koberec listů a kořenů bránící v růstu plevelů. Je proto využíván v okrasném zahradnictví jako vhodná trvalka do stínů kde snáší i poměrné sucho, vysazuje se jako náhrada trávníků pod vzrostlé stromy, používá se také pro lemování parkových cest a chodníčků. Na dobře odvodněném stanovišti vydrží bez velké péče desítky let, nutno jen občas omezovat jeho rozpínavost. Netrpí okusem lesní ani polní zvěře.[1][6][7]

Reference

  1. a b c SEKERKA, Pavel. Škornice — bylinné příbuzné dřišťálů. S. 15–17. Živa [online]. Academia, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Praha, 2007 [cit. 10.04.2013]. Čís. 01, s. 15–17. Dostupné online. ISSN 0044-4812. 
  2. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 10.04.2013]. Čís. 84, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  3. GRIN Taxonomy for Plants: Epimedium alpinum [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA, rev. 25.02.2004 [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  4. SEKERKA, Pavel. BOTANY.cz: Škornice alpská [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.05.2008 [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Škornice alpská [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-04-10]. S. 55. Dostupné online. 
  6. a b Epimedium alpinum [online]. Missouri Botanical Garden, St Louis, MO, USA [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Epimedium alpinum [online]. Harcourt Arboretum, Botanic Garden, University of Oxford, UK [cit. 2013-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-17. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Epimedium alpinum NRM.jpg
Autor: Aelwyn, Licence: CC BY-SA 3.0
Epimedium alpinum under 10x magnification
Epimedium cf alpinum Alppivarjohiippa Alpsockblomma C IMG 9097.JPG
Autor: Anneli Salo, Licence: CC BY-SA 3.0
Alpine barrenwort (Epimedium alpinum) in The University of Helsinki Botanical Garden in Kaisaniemi
Epimedium alpinum (Flower).jpg
Autor: Christian Hummert (Ixitixel), Licence: CC BY-SA 3.0
Epimedium alpinum - Blüte - Bot. Garten Berlin Dahlem