Škytavka

Škytavka
Klasifikace
MKN-10R06.6
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škytavka (lat. singultus) je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. Bránici může dráždit také plný žaludek, nebo určitý stav hypoxie. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky (epiglottis).

Příčiny

Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Zde je seznam nejčastějších příčin škytavky:

V lidových mýtech je původ spontánní škytavky přisuzován tomu, že na škytajícího člověka myslí jiná osoba a že škytavka odezní ve chvíli, kdy škytající zjistí, kdo ona jiná osoba je.[1]

Léčba

Domácí léčba

Škytavka se ve většině případů léčí nelékařskými zákroky. Většinou přejde sama bez jakéhokoliv zákroku. Někdy se doporučuje zadržování dechu na krátkou chvíli nebo vypití určitého množství obyčejné pitné vody. Jako relativně účinné se jeví „zadržení dechu“ po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech. Možná i větší účinnosti potlačení škytavky můžete dosáhnout zatajením dechu a tlakem oběma rukama proti zdi. Důležité je pak stažení celého středu těla a podvědomý pocit tlačení dechu do žaludku.

Z pohledu přírodní medicíny je spouštěčem přechod z napjatého (stresového) stavu do stavu uvolněného, řešením je tedy vše, co tělo a psychiku uvolňuje a odbourává stres.

Odborná léčba

Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa (např. Haldol).

Reference

  1. GÁFRIKOVÁ, Eliška. Co způsobuje škytavku a jak se jí zbavit?. Pražský deník. 2023-06-26. Dostupné online [cit. 2023-07-09]. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.