Šlapanická pahorkatina

Šlapanická pahorkatina
Nejvyšší bod331 m n. m. (Čtvrtě)
Rozloha129,55 km²

Nadřazená jednotkaPracká pahorkatina
Sousední
jednotky
Obřanská kotlina, Mokerská vrchovina, Rousínovská brána, Kučerovská pahorkatina, Cezavská niva, Tuřanská plošina, Dolnosvratecká niva, Soběšická vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninysediment, spraš
PovodíSvitava, Litava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyVIIIA-1F-1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šlapanická pahorkatina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, jihovýchodně od Brna. Je součástí podcelku Pracké pahorkatiny, která je částí Dyjsko-svrateckého úvalu.

Jedná se o pahorkatinu tvořenou neogenními sedimenty s výstupy brněnského plutonu, kulmu a jury. Nachází se zde říční terasy řeky Svitavy pokryté sprašemi, jsou zde hliniště a pískovny, ojediněle také krasové jevy (Stránská skála). Nejvyšším bodem je vrchol Čtvrtě (331 m n. m.).[1]

Největším tokem na území Šlapanické pahorkatiny je Říčka, která zde tvoří průlomové údolí. Severozápadní část pahorkatiny je urbanizovaná městem Brnem, na zbytku území se nachází především pole doplněná listnatými lesíky. Prochází tudy dálnice D1 a dvojice železničních tratí (trať Brno–Přerov a Vlárská dráha), nachází se zde letiště Brno-Tuřany.[1] V prostoru Šlapanické pahorkatiny se v roce 1805 odehrála bitva u Slavkova.

Reference

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 506. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“