Šneková turbína

Archimédova turbína

Archimédova turbína, nazývaná také jako šneková nebo šroubová turbína, je vodní turbína, která je obměnou vodního kola na horní vodu a jako taková využívá potenciální energii vody. Nicméně, ve srovnání s účinností vodního kola, je účinnost šnekové turbíny větší. Turbína se skládá z rotoru tvaru Archimédova šroubu rotujícího v půlkruhového žlabu. Voda natéká do turbíny, svou hmotností působí na listy šnekovnice – to má za následek otáčení rotoru. Na dolním konci turbíny voda volně vytéká. Na horním konci šroubu je připojen přes převodovku k rotoru generátor.

Historie

Šneková turbína MVE Goryn Polsko

Archimedův šroub je vynález známý již od starověku a je považován za jednoduchý stroj. Uvádí se, že šroub vynalezl Archimedes ze Syrakus (287–212 př. n. l.). V roce 1819 francouzský inženýr Claude Louis Marie Henri Navier (17851836) navrhl použít Archimedův šroub jako druh vodního kola. V roce 1922 William Moerscher zapsal vynález hydrodynamické šroubové turbíny u Amerického patentového úřadu. V 90. letech 20. století inženýr Karl-August Radlik (19122001) a prof. Ing. Karel Brada, DrSc., rozvinuli myšlenku Archimédova šroubu jako vodní turbíny. První modelová turbína byla odzkoušena na ČVUT v Praze v roce 19951996. V roce 1997 české firma SIGMA Hranice pod vedením Ing. Karla-Augusta Radlika a prof. Ing. Karla Brady, DrSc. uvedla na trh první prototyp Archimédovy turbíny, a tato byla následně nainstalována v obci Obere Schlägweidmühle. V současné době je již v Evropě postaveno několik malých vodních elektráren s technologií šnekové turbíny. V Polsku první Archimédovu turbínu nainstalovala a spustila česká společnost GESS-CZ, s.r.o. z Hranic v červnu 2011 na řece Radomce v obci Jastrzębia pod Radomilem.

Aplikace

Archimédova turbína je používána na řekách s relativně nízkými spády (od 1 m do 10 m) a s menšími průtoky (do cca 10 m³/s na jednu turbínu). Vzhledem ke své konstrukci a velmi nízkým otáčkám rotoru je provoz turbíny přátelský k vodní fauně, označováno jako „fishfriendly“. Archimédova turbína může být použit všude tam, kde jsou požadavky ochrany životního prostředí obzvláště přísné.

Literatura

  • William Moerscher - Patent US1434138
  • K. Brada, K.-A. Radlik - Water Screw Motor to Micro Power Plant - First Experiences of Construction and Operation (1998)
  • K. Brada - Micro Power Plant with Water Screw Motor (1995)
  • K. Brada, K.-A. Radlik - Water Power Screw - Characteristic and Use (1996)
  • K. Brada, K.-A. Radlik, (1996). Water screw motor for micropower plant. 6th Intl. Symp. Heat exchange and renewable energy sources, 43–52, W. Nowak, ed. Wydaw Politechniki Szczecińskiej, Szczecin, Poland.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Archimedes-screw one-screw-threads with-ball 3D-view animated smal back.gif
Autor: , Licence: CC BY-SA 2.5
Reverse action of the "Archimedean screw", the principle of the "Archimedean turbine" or "screw turbine" (invented year 1819) gaining energy from water flowing down through the screw.
Turbina Archimedesa MEW Goryn.jpg
Autor: Pesymista, Licence: CC BY-SA 3.0
Archimedean screw power plant on Radomka river, Poland. Diameter: 3 m; flow: 6 m³/s; head: 1.8 m; maximum power: 80 kW.