Šonština

Šonština
chiShona
RozšířeníZimbabweZimbabwe Zimbabwe
Počet mluvčíchokolo 14 miliónů
Klasifikace
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1sn
ISO 639-2není
ISO 639-3sna
Ethnologuesna
Wikipedie
sn.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šonština (šonsky: chiShona) je bantuský jazyk, spojený s etnickou skupinou Šonů. Je to jeden z úředních jazyků Zimbabwe, přičemž ho používá zhruba 70% zimbabwské populace. Jazyk se používá také v některých oblastech Mosambiku a Botswany.[1]

Jako šonština se běžně označuje širší skupina šonských dialektů (Zezuru, Manyika, Korekore a Karanga), které používá okolo 14 miliónů lidí. Někdy se jako šonština ovšem označuje jen oficiální verze šonštiny kodifikovaná v polovině 20. století.

Nejbližší jazyky šonštině se nazývají šonské jazyky. Mezi další blízké jazyky šonštině patří vendština a čičevština.

Šonština se zapisuje latinkou, přičemž nepoužívá žádnou diakritiku. Původní zápis z roku 1931, který byl sestaven lingvistou Clementem Martynem Dokem, který zahrnoval znaky ɓ, ɗ, ŋ, ȿ, ʋ a ɀ.


Existuje šonská verze Wikipedie. Také je to jeden z jazyků dostupný v rámci Google překladače.[2]

Ukázka textu v šonštině

Úvodní článek Všeobecné deklarace lidských práv v šonštině:

Vanhu vese vanoberekwa vakasununguka uyewo vakaenzana pahunhu nekodzero dzavo. Vanhu vese vanechipo chokufunga nekuziva chakaipa nechakanaka saka vanofanira kubatana nomweya wohusahwira.

Český překlad:

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní v důstojnosti i právech. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shona language na anglické Wikipedii.

  1. What Languages Are Spoken In Zimbabwe?. WorldAtlas [online]. 2017-04-25 [cit. 2024-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DZOMA, Garikai. Enjoy The Web In Shona Using Google Translate [online]. 2018-11-27 [cit. 2024-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce