Špýrská linie

Průběh Špýrské linie a Benrátské linie do roku 1945

Špýrská linie (německy Speyerer Linie, též Appel/Apfel-Linie či Main-Linie) je jazykovědný název izoglosy v západogermánském nářečním kontinuu. Je jižní hranicí středoněmecké jazykové oblasti (kterou ze severu vymezuje Benrátská linie) a severní hranicí hornoněmeckých nářečí. Její název pochází od německého města Špýr.

Historický průběh

Do vysídlení Němců z Československa probíhala Špýrská linie od západu severně od Plzně severním směrem ke Karlovým Varům, kde přetínala československo-německou hranici a pokračovala dále na sever až k Eisenachu. Dále se stáčela jižním směrem, překračovala Rýn a francouzsko-německou hranici a končila v alsaských Vogézách.

Média použitá na této stránce

Benrather und Speyerer Linie.png
Autor: Hardcore-Mike, Licence: CC BY-SA 3.0
Map showing the historic position of the isoglosses known as the Speyer and the Benrath line, dividing lower from middle German dialects. Enclaves of high German north of the Benrath line are not displayed, since they are not the effect of a sound shift but result from later south to north migration. Dialect family divisions have also been omitted on purpose.