Španělský sál

Španělský sál Pražského hradu
Španělský sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019)
Španělský sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019)
Poloha
AdresaPraha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky11719/1-922 (PkMISSezObrWD) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Německý sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019)
Pohled na okna Španělského sálu od Prašného mostu

Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu v severním křídle Nového královského paláce nad vstupní branou směrem od Prašného mostu. Užívá se pro reprezentační shromáždění, velké recepce prezidenta republiky, slavnostní koncerty a podobně.

Historie a popis

Obdélný sál o rozměrech 47 × 24 m s plochým štukovým stropem ve výšce 13 m a velmi bohatou štukovou výzdobou, s dvakrát devíti okny ve dvou patrech v severní stěně. Na východní straně k němu přiléhá poněkud užší Rudolfova galerie (Německý sál). Do sálu se vstupuje z průjezdu Matyášovy brány po schodišti Plečnikovy Sloupové síně a přes Rothmayerův sál.

Nový, od 18. století Španělský sál byl patrně původně navržen italským architektem Giovanni Gargiolim pro Rudolfovu obrazárnu jako dvoulodní se čtyřmi sloupy uprostřed, byl však dostavěn až počátkem 17. století podle plánů Giovanni Maria Filippiho[1] a dokončen možná až za Ferdinanda II. Část původní rudolfínské štukatury se zachovala dodnes. V sále se původně nacházely sochy z Rudolfových sbírek.[2] Po pruském obléhání Prahy roku 1757 byl sál opravován a roku 1783 nově vymalován. V letech 18671868 prošel důkladnou rekonstrukcí v souvislosti s plánovanou korunovací Františka Josefa I. českým králem. Tehdy byly zcela nově postaveny dvě kratší stěny sálu, vznikly nové štuky na stropě i na stěnách, čímž sál získal dnešní podobu.[3] Sál dnes osvětluje přes dva tisíce žárovek.[2]

Odkazy

Poznámky

  1. P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy: Hradčany. Praha 2000, str. 178.
  2. a b CHOTĚBOR, Petr. Prague Castle: Detailed guide. Prague: Prague Castle Administration, 2005. S. 147–148. (Anglicky) 
  3. Ottův slovník naučný, heslo „Praha – popis města - hrad královský – jednotlivá nádvoří“, sv. 20, str. 400.

Literatura

  • Vlček, P. a kol, Umělecké památky Prahy: Hradčany. Praha 2000

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Španělský sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019).jpg
Autor: Ivan Pinkava, Licence: CC BY-SA 4.0
Španělský sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019)
Německý sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019).jpg
Autor: Ivan Pinkava, Licence: CC BY-SA 4.0
Německý sál Pražského hradu, foto Ivan Pinkava (2019)