Špičák (Děčínská vrchovina)

Špičák
Vlastní vrchol Špičáku je vpravo. Vlevo za ním je patrný vrchol Červeného vrchu.
Vlastní vrchol Špičáku je vpravo. Vlevo za ním je patrný vrchol Červeného vrchu.
Vrchol314,5 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříDěčínská vrchovina / Děčínské stěny / Sněžnická hornatina / Děčínské kuesty[1]
Souřadnice
Špičák
Špičák
Horninapískovec
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špičák (německy Spitzberg) je vrchol v České republice ležící v pohoří Děčínská vrchovina.

Špičák je jedním ze tří vrcholů zalesněného hřbetu nacházejícího se mezi děčínskými městskými částmi Červený Vrch, Škrabky, Jalůvčí a Přípeř nazývaného jako celek Červený vrch. Kromě Špičáku, který se nachází na východním okraji nad čtvrtí Přípeř, se ve hřbetu nacházejí ještě vrcholy Hřeben (německy Kamm, 316 m n. m.) na severozápadě a Červený vrch (německy Rothberg, 314 m n. m.) na jihu.

Původní název Špičák upadl téměř v zapomnění, protože po vybudování dřevěné triangulační věže na jeho vrcholu jej lidé z okolí nazývali Triangl. Špičák je v podstatě hřbet kuesty (nesouměrného horského vrcholu nebo hřebenu), která se směrem k východu svažuje, přičemž se zároveň zvětšuje její náklon. To má ten efekt, že při pohledu z protějšího břehu Labe, například z Masarykova náměstí, kdy tento hřbet vidíme v ose, se nám jeví mezi ostatními vrcholy v okolí nezvykle špičatý. Odtud pochází jeho pojmenování. Při zmíněné triangulaci byl do katastrálních map jako název měřícího bodu a zároveň vrcholu chybně zanesen název Červený vrch.

Skalnatý hřbet je tvořen pískovcem s bohatým výskytem železivce. V puklinách ale i na povrchu pískovcových bloků je možno nalézt krystaly barytu.

Vrchol je dobře přístupný pro pěší hřebenovou pěšinkou, která byla vybudována jako součást promenádních cest Lázní Svatého Josefa v Horním Žlebu. Cyklistům mohou činit problémy schody na této pěšině. Z vrcholu a jeho okolí jsou pěkné částečné výhledy na Jalůvčí, Papertský vrch, Přípeř, Horní Žleb a Stoličnou horu (Kvádrberk).

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
ŠpičákW.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na Špičák od nemocnice
Baryt.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Krystaly barytu na pískovci na Špičáku
Cesta na Špičák.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Cesta na vrchol
Vrchol Špičáku.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Triangulační bod na vrcholu Špičáku
Hájovna.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z vrcholu Špičáku do přípeřského údolí
Mušle ze Špičáku.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Pískovec s mušlí a železivcem