Špičák (Růžohorská hornatina)

Špičák
Vrchol878[1] m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše / Krkonošské rozsochy / Růžohorská hornatina / Maloúpská rozsocha[2]
Souřadnice
Špičák    
Špičák    
PovodíÚpa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špičák (německy Spitzberg) je vrchol ve východních Krkonoších.

Poloha

Špičák se společně se sousední Starou horou nachází v jižním zakončení Dlouhého hřebenu nad Temným Dolem. Tyčí se asi 1,5 km severozápadně od obce Horní Maršov a 4,5 km severně od Janských Lázní. Svahy hory jsou velmi příkré a se značným převýšením. Od severovýchodně umístěné Staré hory ho odděluje sedlo s nadmořskou výškou přibližně 800 metrů. Špičák se nachází na území Krkonošského národního parku. Suťovitý špičatý kopec nad soutokem Úpy a Malé Úpy přehrazuje údolí, proto je dobře vidět z mnoha míst východních Krkonoš i ze Sněžky. Vrcholové rovince se dříve říkalo Mariánská výšina.

Vodstvo

Od severu přitéká ke Špičáku Malá Úpa, která se pod jeho severozápadním svahem zleva vlévá do Úpy. Ta potom obtéká jeho západní a jižní úbočí.

Vegetace

Špičák pokrývá smrkový les na západním svahu přerušovaný nevelkými suťovisky.

Komunikace

V prostoru Staré hory se nacházejí pouze lesní cesty horší kvality nebo lesní pěšiny. Po jedné z nich prochází sedlem mezi ním a Starou horou zeleně značená turistická trasa 4250 Spálený Mlýn - Horní Maršov.

Stavby

Na jihovýchodním svahu Špičáku se nachází horská osada Stará Hora spadající pod Horní Maršov.

Na vrcholové rovině do druhé světové války stával altán s vyhlídkou na Sněžku.

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 10 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-19]. Dostupné online. 
  2. Břetislav Balatka a Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.