Šroubový pohyb

Šroubový pohyb je pohyb, který lze popsat jako složení dvou pohybů: Otočení kolem dané osy o a posunutí ve směru této osy. Velikost posunutí je přitom přímo úměrná velikosti otočení. Konstantou této přímé úměrnosti je – redukovaná výška závitu.

kde
  • – velikost posunutí,
  • – úhel otočení (v radiánech).[1][2]

Jak název napovídá, šroubový pohyb vykonává šroub, který je šroubován vzhledem k pevné (klidové) matici, resp. matice vzhledem k pevnému (klidovému) šroubu.

Speciálním případem je rovnoměrný šroubový pohyb, složený z rovnoměrného otáčení (všechny body tělesa mimo osu otáčení mají konstantní úhlovou rychlost ) a rovnoměrného přímočarého posuvného pohybu.

Při zobrazení v Mongeově promítání bude osa o vždy kolmá k půdorysně.[3]

Terminologická poznámka: Šroubový pohyb je složený pohyb nebodového tělesa. Jako o šroubovém pohybu se však často hovoří i u pohybu bodu (bodové částice), kdy je správnějším pojmem pohyb po šroubovici. Je vhodné proto říkat, že body matice se pohybují po šroubovici (nikoli šroubovým pohybem) vzhledem k pevnému šroubu, či že nabitá částice se v homogenním magnetickém poli obecně vykonává rovnoměrný pohyb po šroubovici (nikoli šroubový pohyb).

Smysl šroubového pohybu v závislosti na orientaci složek pohybu

Pravidlo pravé ruky

K určení šroubového pohybu jsou nutné následující údaje: osa o, redukovaná výška v0 a smysl pohybu.[1][4][5]

Smysl šroubového pohybu v závislosti na orientaci složek pohybu je buď pravotočivý nebo levotočivý. Názorně je dán pravidlem pravé resp. levé ruky – viz obrázek (pokud zahnuté prsty směřují od dlaně ve směru otočení, palec příslušné ruky musí směřovat ve směru posunutí).

V Mongeově promítání bude osa o vždy kolmá k půdorysně. Orientace posunutí se značí šipkou směrem dolů, šipka otočení vyznačená osou otáčení v půdorysu (o1) směřuje u pravotočivého pohybu doprava, u levotočivého doleva.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c Šroubovice - cvut.cz
  2. ŠROUBOVÝ A PROSTOROVÝ POHYB ROTAČNĚ SYMETRICKÉHO TĚLESA - Zpracoval Doc. RNDr. Zdeněk Hlaváč, CSc
  3. Šroubovice v Mongeově promítání - GeoGebra
  4. Prostorové křivky. S. 102.
  5. Poláček, J., Doležal, M.: Základy deskriptivní a konstruktivní geometrie, díl 5, Křivky a plochy technické praxe. Skriptum VŠB-TU, Ostrava 2001

Literatura

  • KARGEROVÁ, Marie; MERTL, Petr. Konstruktivní geometrie. 1. vyd. Praha: ČVUT, Fakulta strojní, 2007. 186 s. ISBN 978-80-01-03315-9. 

Související články

Média použitá na této stránce

Right hand rule simple.png
Rechte-Daumen-Regel