Štítary (Krásná)

Štítary
Štítarský rybník
Štítarský rybník
Lokalita
Charaktersamota
ObecKrásná
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíŠtítary u Krásné (5,83 km²)
Štítary
Další údaje
Zaniklé obce.cz2547
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Útulna ve Štítarech

Štítary (německy Schildern, Schildern bei Asch) jsou zaniklá vesnice ve správním území obce Krásná v okrese Cheb. Vesnice zanikla roku 1975.[1] Dnes patří jako katastrální území Štítary u Krásné k obci Krásná.[2]

Geografie

Obec Štítary ležela přibližně tři kilometry severozápadně od města Aše, mezi obcí Krásná, a zaniklou obcí Újezd. Dříve se obec Štítary skládala ze čtyř vesnic: Dolní Ves, Horní Ves, Štítarský Vrch a Ängerlein a samoty Farnhaus.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1342, kdy Štítary patřily do majetku Neubergů. Později, jako většina obcí na Ašsku, byly odkoupeny Zedtwitzy.

Po druhé světové válce a vysídlení německých obyvatel většina vesnic, ze kterých se obec Štítary skládala, zanikla. Zbytky Štítar byly v roce 1975 připojeny k Aši, a v roce 1990 poté začleněny do obce Krásná. Těsně před odsunem německých obyvatel žilo ve Štítarech v 50 domech kolem 240 obyvatel, kteří se živili především zemědělstvím.

Exmoorští pony na Štítarech

Současnost

V dnešní době Štítary již neexistují, ale stále se používá tohoto názvu pro pojmenování stejné oblasti, kde se dnes nachází jen dva rodinné domy, jeden statek a turisty hojně navštěvovaná Útulna. V blízkosti, po silnici do bývalé obce Újezd, se nachází opuštěný objekt roty pohraniční stráže.

V roce 2024 na Štítarech byla také vybudována ohrada o rozloze 10 ha, kde nalezli svůj domov tři divocí koně – exmoorští pony, kteří byli pořízeni v rámci projektu Bestbelt - „Štítary – Centre of Local Biodiversity“ spolufinancovaného z prostředků Evropské unie a EuroNatur, který slouží k obnovení biodiverzity v degradovaných, neobhospodařovaných mokřadech v povodí Hraničního potoka. Poníci svou pastvou, tím nejpřirozenějším a nejjednodušším způsobem, udržují o prameniště a luční společenstvo. Cílem projektu je zajistit obnovu degradovaných travnatých biotopů a přispět tak ke zvýšení druhové a stanovištní rozmanitosti. V rámci projektu proběhla obnova historického sadu a výsadba historických bylinkových záhonů.

V dnešní době Štítary již neexistují, ale stále se používá tohoto názvu pro pojmenování stejné oblasti, kde se v současné nachází jen dva rodinné domy a krásenská Útulna. Ta od roku 2021 slouží jako útočiště pro turisty mířící k nejzápadnějšímu bodu republiky, či pro ty, kteří putují po Stezce Českem nebo dálkové trase Via Czechia. Do útulny není zavedena elektřina ani voda. Uvnitř turisté naleznou pouze stůl, lavice a po žebříku přístupné patro, kde mohou ve vlastních spacácích přečkat noc. Obec ji vybudovala jako následný projekt po tom, co z programu RE:Start zdemolovala dva vybydlené panelové domy.

Malá vodní plocha ve Štítarech zrevitalizovaná v roce 2023 Státním pozemkovým úřadem

Doprava

Štítary prochází železniční trať 148 (Aš – Hranice v Čechách), a je zde železniční zastávka.

Přes Štítary vede cyklotrasa 2059 z Újezdu do Doubravy.[1] Je cesta složená převážně z tzv. signálek, silnic, pomocí kterých bylo kontrolováno hraniční pásmo. Z této cesty je možné se také dostat na německé cyklotrasy, například do města Rehau.

Pamětihodnosti

Zemědělský statek, dnes opět využívaný
  • Některé historické prameny také zmiňují štítarský kostel. Byl prý zničen husity, kteří vesnicí prošli, a nechali za sebou jen ruiny. Ašské pověsti také mluví o kostele ve Štítarech, a o legendě o jeho zvonu. Dodnes však nebylo dokázáno, jestli opravdu ve Štítarech kostel stál.
  • Na území bývalé vesnice roste Štítarský klen. Je to 25 metrů vysoký javor klen (Acer pseudoplatanus) s obvodem kmene 3,15 metrů, který stojí za chatovou osadou Černý Luh přes kolejiště na konci zarostlé, krátké aleje.
  • Do katastrálního území Štítary u Krásné zasahuje část národní přírodní památky Bystřina – Lužní potok.

Reference

  1. a b Archivovaná kopie. www.kr-karlovarsky.cz [online]. [cit. 2008-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-06. 
  2. Archivovaná kopie. www.uir.cz [online]. [cit. 2017-02-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-02-20. 

Literatura

  • Města a městečka západočeského kraje, Jan Pelant (1988)
  • Obce Ašska v proměnách času, Kolektiv autorů, vydal Domovský spolek okresu Aš, Muzeum Aš (2008)
  • Historicko-turistický průvodce č. 15, Kolektiv autorů, 2000, vydalo nakladatelství Českého lesa

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Štítary 2008-08-06 (statek).JPG
Autor: Zipacna1, Licence: CC BY 3.0
Zemědělský statek v zaniklé obci Sťítary u Aše (okres Cheb)
EVL Štítarský rybník (2).jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Evropsky významná lokalita Štítarský rybník, okres Cheb
Exmoorští pony na Štítarech.jpg
Autor: Obec Krásná, Licence: CC BY-SA 4.0
Exmoorští pony na Štítarech
Útulna.jpg
Autor: Obec Krásná, Licence: CC BY-SA 4.0
Útulna, která od roku 2021 slouží jako útočiště pro turisty mířící k nejzápadnějšímu bodu republiky, či pro ty, kteří putují po Stezce Českem nebo dálkové trase Via Czechia. Do útulny není zavedena elektřina ani voda. Uvnitř turisté naleznou pouze stůl, lavice a po žebříku přístupné patro, kde mohou ve vlastních spacácích přečkat noc. Obec ji vybudovala jako následný projekt po tom, co z programu RE:Start zdemolovala dva vybydlené panelové domy.
Malá vodní plocha ve Štítarech zrevitalizovaná v roce 2023 Státním pozemkovým úřadem.gif
Autor: Obec Krásná, Licence: CC BY-SA 4.0
Malá vodní plocha ve Štítarech zrevitalizovaná v roce 2023 Státním pozemkovým úřadem