Štědrý večer pana rady Vacátka

Štědrý večer pana rady Vacátka
Původní názevŠtědrý večer pana rady Vacátka
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka40 minut
Žánrkrimi
NámětJiří Marek
ScénářJiří Marek
Eva Kubešová
RežieJiří Sequens
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJaroslav Marvan
František Filipovský
Vlastimil Brodský
HudbaZdeněk Liška
Výroba a distribuce
Premiéra24/19721225a25. prosince 1972
Štědrý večer pana rady Vacátka na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štědrý večer pana rady Vacátka je československý televizní film z roku 1972 režiséra Jiřího Sequense natočený na námět Jiřího Marka. Snímek volně navazuje na seriál Hříšní lidé města pražského. Hlavní roli pražského policejního rady Vacátka ztvárnil stejně jako v seriálu Jaroslav Marvan. Jde o jediné dílo z celého cyklu, ve kterém se neobjevují detektivové Bouše a Brůžek.

Děj

Příběh se odehrává na Štědrý den roku 1928. Pan rada Vacátko s inspektorem Mrázkem probírají karty lidí z galérky a libují si, že většina „velkých ryb“ je za mřížemi, takže by vánoční svátky mohly proběhnout v klidu. V hovoru narazí také na kasaře Nováka, který je na svobodě, protože z posledního vloupání vyvázl s podmínkou. Pan Mrázek soudí, že z jeho strany nebezpečí nehrozí, protože Novák vykrádal kasy vždy jen společně s komplicem Haďurou, a ten si právě odpykává trest. Pan rada si ovšem vzpomene na pověru, že na Štědrý večer je možné otevřít kasu jen se šperhákem a rozhodne se Nováka navštívit. Bojí se, že zrovna v tento večer by mohl mohla ona pověra zlákat Nováka k nekalým skutkům. Navíc ví, že kasařovi před nedávnem utekla žena a zůstal sám na výchovu malého chlapce. Případný trest, prodloužený o dvouletou podmínku, by znamenal, že by se o chlapce neměl kdo postarat, a to pan rada nechce dopustit.

V Novákově bytě je pouze syn Vašek. Dobrácký pan rada si rychle získá jeho důvěru. Když si společně prohlížejí vánoční stromeček, tak pan rada Vaškovi navrhne, aby doběhl ke kupci pro prskavky, které na stromku chybějí. Chlapec odběhne a policejní rada tak získá čas k prohlídce Novákova bytu. Za malou chvíli opravdu najde připravenou brašnu s kasařským náčiním a je jasné, že jeho podezření nebylo liché. Rozhodne se brašnu schovat na chodbě před vchodem do bytu.

Nedlouho poté dorazí domů Novák společně s Vaškem. Kasař je samozřejmě z takové návštěvy poněkud nesvůj, ale jeho rozpaky postupně pominou, protože rada Vacátko se chová velmi přátelsky. Nakonec společně stráví celý večer v dobré pohodě, hrají si s vláčkem, který Vašek dostal pod stromek. Novák při té příležitosti zjistí, že jeho brašna zmizela a je mu jasné, co se asi stalo.

O půlnoci jde Vašek spát a pan rada za zvuku zvonů konečně Novákovi vysvětlí, proč vlastně přišel. Prozradí mu skrýš, kam schoval nářadí, a ptá se, jestli si ho kasař vezme zpátky do bytu nebo ho nechá venku zrezavět. Odpověď neočekává a ani divák se nedozví, jestli skutečně Novák „řemesla“ zanechal či ne. Je však zřejmé, že na něj slova pana rady zapůsobila, a že o nich přemýšlí.

Herecké obsazení

Jaroslav Marvanpolicejní rada Vacátko
František Filipovskýinspektor Mrázek
Vlastimil Brodskýkasař Novák
Tomáš MuchkaVašek, jeho syn
Václav Kotvakapsář
Mirko Musilčetník na tržišti
Jiří Smutnýčetník na policejní stanici

Tvůrci

Režie se ujal Jiří Sequens, podobně jako v seriálu Hříšní lidé města pražského. Tentokrát se ovšem nepodílel na scénáři, ten napsal Jiří Marek společně se svoji manželkou, herečkou Evou Kubešovou. Hudbu k filmu jako tradičně složil Sequensův dvorní skladatel Zdeněk Liška.

Odkazy

Literatura

  • Jiří Marek: Panoptikum hříšných lidí, Československý spisovatel, Praha, 1977
  • Jiří Marek: Panoptikum starých kriminálních příběhů, Československý spisovatel, Praha, 1977
  • Jiří Marek: Panoptikum Města pražského, Československý spisovatel, Praha, 1979
  • Blanka Kovaříková: Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Nakladatelství Brána, Praha, 2007

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“