Zlatá medaile2005/2006Austria Vídeň
Další informace
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán Vachoušek (* 26. července 1979, Duchcov) je bývalý český fotbalista, profesionální kariéru ukončil v květnu 2017 v klubu FK Teplice.[1] Dříve působil mj. v Olympique Marseille, Slavii Praha a Austrii Vídeň. Mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. Za českou seniorskou reprezentaci odehrál 23 zápasů a vstřelil 2 góly.[2]Nyní působí v klubu FK Teplice jako sportovní ředitel.

Klubová kariéra

Z teplického týmu hráče koupila SK Slavia Praha za 35 milionů korun. Tento záložník se na dlouhou dobu stal nejdražším hráčem spolu s přestupem Szilárda Németha (v roce 1997 za stejnou částku přestoupil ze Slovanu Bratislava do Sparty Praha) v historii přestupů české nejvyšší fotbalové soutěže (stav k roku 2014).[3]

Po návratu ze zahraničí zamířil opět do mateřského klubu.

25. května 2014 se v duelu Teplic proti FC Baník Ostrava (0:0) vážně zranil (přetržená Achillova šlacha) a hrozil mu až rok bez fotbalu.[4]

Reprezentační kariéra

Mládežnické týmy

Štěpán Vachoušek má za sebou starty v mládežnických výběrech České republiky, za fotbalovou reprezentaci do 18 let odehrál první poločas domácího přátelského zápasu s Itálií (výhra ČR 3:0), gól nevstřelil. Za reprezentaci do 20 let odehrál 25 minut v přátelském utkání hraném v Příbrami proti Izraeli (výhra ČR 5:1, Vachoušek se střelecky neprosadil).

Vstřelit branky se mu podařilo až v české reprezentaci do 21 let, odehrál 20 utkání s bilancí 13 výher, 5 remíz a 2 prohry, zaznamenal celkem 7 gólů.[5]

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií 0:2, trenér Miroslav Beránek nasadil Vachouška do hry v průběhu druhého poločasu.[6] 19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Štěpán tentokrát odehrál první poločas a 10 minut z druhého, zápas skončil výsledkem 1:0 pro ČR.[7] V posledním zápase skupiny proti Řecku odehrál 78 minut, utkání dospělo k remíze 1:1.[8]

semifinále 25. května narazil český výběr na tým Itálie a Vachoušek hrál do 75. minuty. V 9. minutě prodloužení vstřelil Pospíšil zlatý gól na 3:2 a zajistil svému týmu účast ve finále.[9]

Ve finále 28. května se ČR opět střetla s Francií. Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. Štěpán odehrál kompletní utkání a po skončení penaltového rozstřelu mohl slavit se spoluhráči titul.[10] Zároveň to bylo poslední vystoupení mladého hráče za reprezentační tým do 21 let.

A-mužstvo

První zápas v A-týmu české reprezentace absolvoval 17. dubna 2002 proti Řecku, Česká republika uhrála u soupeře v přátelském duelu remízu 0:0.[11]

Celkem nastoupil ve 23 zápasech (17 výher, 4 remízy, 2 prohry), v nichž vstřelil 2 góly.

EURO 2004

Štěpán Vachoušek se zúčastnil Mistrovství Evropy ve fotbale 2004 v Portugalsku. Odehrál zde jediné utkání, poslední zápas základní skupiny 23. června 2012 proti Německu. Trenér Karel Brückner si mohl dovolit udělat 9 změn v sestavě, neboť český celek měl po výhrách 2:1 nad Lotyšskem a 3:2 nad Nizozemskem již jistý postup do čtvrtfinále z prvního místa. Štěpán Vachoušek odehrál celé utkání, v němž ČR porazila svého západního souseda 2:1 a získala ve skupině plný počet bodů (9).[12]

01028. 2. 2001Blšany, ČeskoPolsko01:100 (36.)Česko 4:2 Polskopřátelský zápas
0227. 3. 2001Na Stínadlech, Teplice, ČeskoDánsko01:0000 (5.)Česko 3:0 Dánskokvalifikace na ME „21“ 2002
0324. 4. 2001Na Litavce, Příbram, ČeskoBelgie04:000 (80.)Česko 7:0 Belgiepřátelský zápas
041. 6. 2001Odense, DánskoDánsko02:3 00(68.)Dánsko 3:4 Českokvalifikace na ME „21“ 2002[13]
055. 6. 2001Stadion Strahov, Praha, ČeskoSeverní Irsko04:000 (60.)Česko 4:0 Severní Irskokvalifikace na ME „21“ 2002
064. 9. 2001Stadion u Nisy, Liberec, ČeskoMalta01:000 (24.)Česko 3:0 Maltakvalifikace na ME „21“ 2002
0710. 11. 2001Split, ChorvatskoChorvatsko01:1 00(30.)Chorvatsko 1:1 Českokvalifikace na ME „21“ 2002[14]

Góly Štěpána Vachouška za A-mužstvo České republiky [5]

01020. 11. 2002Stadion Na Stínadlech, TepliceŠvédsko02:2 00(45.)Česko 3:3 Švédskopřátelské utkání [15]
0211. 10. 2003Stadion Ernsta Happela, VídeňRakousko02:2 00(80.)Rakousko 2:3 Českokvalifikace na EURO 2004 [16]

Odkazy

Poznámky

1. a b Během zápasu Štěpán Vachoušek vstřelil gól (v tabulce je zvýrazněn) v poznačené minutě utkání a stanovil toto průběžné skóre.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štěpán Vachoušek na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licence: CC0
A soccer ball with shade.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.