Štefan Verbőci

Štefan Verbőci
Narození1458
Verbovec
Úmrtí13. října 1541 (ve věku 82–83 let)
Budín
Povolánístátník, teolog, politik, advokát a soudce
Funkcečlenové dolní komory Uherského sněmu (od 1498)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
erb Štěpána Verbőciho, jehož autorem je údajně Albrecht Dürer

Štefan Verbőci nebo Štefan Verbóci nebo Štefan z Verbovca nebo Štefan z Vrbovca (starší i Štefan Verböczy; maďarsky Verböczy / Verböczy / Werbőczy / Werbőczí István; latinsky Stephanus de Werbőcz / Werboecius; 1458 Verbovec, Uhersko (dnešní Ukrajina) 13. října 1541, Budín) byl personál, zemský soudce a uherský palatin (v r. 1525 – 1526) slovenského původu [1].

Studoval práva na univerzitě v Krakově a pravděpodobně i na Academii Istropolitaně v Bratislavě.

Počátkem 16. století se stal stoupencem Zápolských a díky nim získal rozsáhlé majetky. V r. 1514 se zúčastnil vojenských akcí proti Dóžovu povstání; vyznamenal se však spíš krutostí než vojenskými dovednostmi. Po jeho potlačení byl jedním z hlavních autorů zákona o připoutání poddaných k půdě (nevolnictví). Roku 1521 doprovázel císaře Karla V. na říšském sněmu ve Wormsu, kde se podílel na odsouzení Martina Luthera a jeho učení jako hereze.

Palatinem byl jmenován v r. 1525 jako představitel střední šlechty. Podílel se na potlačení hornického povstání v Banské Bystrici a zasazoval se o pronásledování heretiků, čímž byli míněni i přívrženci nastupující reformace. Po komplotu vysoké šlechty vůči jeho osobě byl v následujícím roce zbaven funkce a jeho majetky byly zabaveny. Po bitvě u Moháče v srpnu 1526 podporoval protureckou orientaci Jana Zápolského, který ho za zásluhy jmenoval kancléřem. V roce 1541 po obsazení Budína Turky mu sultán Sulejman I. udělil úřad hlavního soudce.

Štefan Verbőci je autorem Tripartita, právnické sbírky kodifikující zvykové právo v Uhersku. Jeho hodnocení je rozporuplné, na jedné straně se zasadil o hájení zájmů střední a nižší šlechty vůči magnátům, zároveň se vyznačoval mimořádnou krutostí, což prokázal při potlačování Dóžova povstání i vzpoury horníků v Banské Bystrici.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štefan Verbőci na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Verbőczy István.jpg
Portrait of István Verbőczy
Coat of arms of István Werbőczy.jpg
coat of arms of István Werbőczy, a Hungarian jurist