Šumperk (nádraží)

Šumperk
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
MěstoŠumperk
Souřadnice
Šumperk
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice349720
TratěOlomouc–Šumperk, Zábřeh na Moravě – Šumperk, Šumperk – Petrov nad Desnou –Kouty nad Desnou/Sobotín, Šumperk–Krnov
Nadmořská výška315 m n. m.
V provozu od1. října 1871
Zabezpečovací zařízeníRZZ AŽD 71 s JOP
Dopravní koleje9 + 2 kusé
Nástupiště (nástupní hrany)3 (8)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaAutobusový terminál před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČD centrumÚschovna zavazadelBezbariérové WCVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šumperk je železniční stanice v jižní části stejnojmenného okresního města v Olomouckém kraji v ulici Jesenická nedaleko řeky Desná. Leží na železničních tratích Olomouc–Šumperk, Zábřeh na Moravě – Šumperk, Šumperk – Petrov nad Desnou –Kouty nad Desnou/Sobotín, Šumperk–Krnov. Stanice je elektrizovaná (3 kV ss).

Historie

První staniční budova byla postavena společností Místní dráha Zábřeh-Sobotín dle typizovaného architektonického vzoru na trati ze stanice Zábřeh, ležící na již postavené trati z Olomouce do Prahy (1845), do Sobotína, pravidelný provoz započal 1. října 1871. Vzniklo zde též nákladové nádraží a lokomotivní točna. Moravská pohraniční dráha následně navázala na existující trať ve Šternberku (postaveno společností Severní dráha císaře Ferdinanda (KFNB)) a 15. října 1873 zprovoznila spojení až do Dolní Lipky. MGB zároveň odkoupila původní místní dráhu. 1. ledna 1889 obousměrně zaústila svou trať firma Rakouská společnost místních drah (ÖLEG) ve směru z Hanušovic ve stanicích Bludov a Postřelmov, díky čemuž bylo možno pokračovat přes peážní trať a polské město Głuchołazy až do Krnova. Po zestátnění MGB v roce 1895 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.[1]

V roce 1900 bylo z reprezentativních i kapacitních důvodů rozhodnuto o stavbě nové nádražní budovy. Její podobu navrhl vídeňský architekt Theophil von Hansen v neobarokním slohu. Nápadně přitom připomíná budovu nádraží v polském městě Přemyšl.

Elektrický provoz na trati mezi Zábřehem na Moravě a Šumperkem byl zahájen 26. listopadu 2009, do Koutů nad Desnou v roce 2016 a do Olomouce přes Uničov v roce 2023.

Popis

Generální rekonstrukce železniční stanice proběhla v roce 2007. Od té doby se zde nachází se zde jedno boční a dvě ostrovní nekrytá nástupiště vybavená přístřešky s lavičkami a elektronickým informačním systémem pro cestující. K příchodu na vyvýšená ostrovní nástupiště slouží bezbariérové přechody přes koleje. V roce 2019 započala demolicí nákladového nádraží výstavba centrálního autobusového a vlakového přestupního terminálu.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park
Sumperk station.jpg
Autor: Petr Štefek, Licence: CC BY 3.0
Šumperk train station, Czech Republic
Suitcase icon.JPG
suitcase icon
RWB-RWBA Information.svg
RWB/RWBA symbol: (tourist) information