Švédské království (středověk)

Švédské království
Konungariket Sverige
ᚲᛟᚾᚢᚾᚷᚨᚱᛁᚲᛖᛏᛊ ᛋᚹᛖᚱᛁᚷᛖ
 Svealand
 Götaland
 Österland
 Norrland
10. století1397Kalmarská unie 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rozsah království v roce 1250
Gamla Uppsala
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
feudální dědičná monarchie
vznik:
10. století – král Erik Vítězný (970995), považován za historicky doloženého prvního krále Švédska,
9951022 – král Olof Skötkonung byl první, koho přijali i švédské kmeny z okolí jezer Mälaren a Vättern
zánik:
1397 – vznik Kalmarské unie rozhodnutím sněmu v Kalmaru
státní útvary a území
předcházející:
SvealandSvealand
GötalandGötaland
ÖsterlandÖsterland
NorrlandNorrland
následující:
Kalmarská unieKalmarská unie

Švédské království (švédsky Konungariket Sverige) byl středověký státní útvar v severní Evropě ve Skandinávii.

Dějiny

Vikingové

Související informace naleznete také v článcích Dějiny Švédska, Vikingové a Švédsko.

Vikingové ovládli během 8.11. století značnou část Evropy, švédští vikingové směřující hlavně na východ, kde byli označováni jako varjagové, dobyli Kyjev a Novgorod. Dostali se až do Byzance a setkali se s Araby.

Rané období

Za prvního historicky doloženého švédského krále je historiky považován Erik Vítězný (Erik Segersäll) z rodu Ynglingů (Munsöů), který vládl v letech 970995. Jemu však předcházela celá řada legendárních králů Švédska počínaje mytologickým bohem Ódinem. Avšak králem, který vládl spojenému Švédsku obou území Svealandu a Götalandu, byl až Erikův syn a nástupce Olof Skötkonung.

Skandinávie a Pobaltí v době 13. a 14. století, Švédské království fialově

K definitivnímu potlačení severského polyteismu (pohanství) a pokřesťanštění Švédska došlo patrně až během dynastických rozepří za vlády rodu Stenkilů, a to mezi Ingem I. a jeho švagrem Svenem. Předtím obě náboženství existovala vedle sebe. Inge byl vroucím křesťanem a otevřeně podporoval christianizaci země stavbou nových kostelů a jmenováním biskupů, avšak nerespektoval staré pohanské švédské zvyky, které ustanovili a dodržovali předchozí králové, především odmítal provádět dle tradičního zvyku obřady v pohanském chrámu ve Staré Uppsale. To vedlo k povstání, které mělo své jádro v hlavním městě švédských králů Uppsale v provincii Svealand. Povstalci provolali králem Ingeho švagra Svena, který se dle Ságy o Hervaře měl nabídnout provádět náboženské rituály v Uppsale a dodržovat pohanské zvyklosti na místo Ingeho, pokud jej lid prohlásí králem (proto je zván Blot-Sven, tj. „Sven Obětník“), zatím co Inge musel před rozhněvaným davem z Uppsaly potupně uprchnout a stáhnout se do západního Götlandu, kde křesťanský lid zachovával Ingemu větší věrnost, avšak Svenova vláda ve Svealandu netrvala dlouho. V roce 1087 se Inge měl vrátit zpět do Staré Uppsaly, kde se tou dobou konaly vyhlášené pohanské slavnosti. Se svými muži uprostřed těchto slavností obklíčil a poté zapálil pohanský chrám, kde se tou dobou nacházel i Blot-Sven, ten byl vzápětí při útěku z hořícího pekla zabit.

Pokřesťanštění v 11. a 12. století přispělo ke vzniku jednotného švédského státu. Švédské křížové výpravy proti pohanským kmenům začlenily ve 13. století do švédského státu i území dnešního Finska.

Sverkerové, Erikovci a Folkungové

V 11. století se na Švédském trůně střídají zástupci dvou domů, a to rod Sverkerů a rod Erikův, které byly v 12. století vystřídány dynastií Folkungů. Folkungové jsou známí svými vzájemnými často krvavými půtkami. V době krále Magnuse II. žila asi neslavnější švédská světice Brigita Švédská. Jarl Birger, Torgils Knutsson jako regent nezletilého krále Birgera Magnussona a další se pak zasloužili o připojení Finska ke Švédsku.

V roce 1397 vznikla v Kalmaru Kalmarská unie, jehož se Švédsko stalo spolu s Norskem a Dánskem na mnoho let součástí.

Symbolika

Královský znak dle erbového sborníku Gelre (13701395)

Související články

Média použitá na této stránce

No flag.svg
No official flag.
Flag of the Kalmar Union.svg
This is merely a recreation of what the flag is thought to have looked like. There are no surviving flags or pictorial evidence as to its appearance. See article at Flags of the World.
Royal Banner of Sweden (14th Century).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of Sweden (14th Century)
Scandinavia1219.png
Autor: MasterOfHisOwnDomain, Licence: CC BY-SA 3.0
Update of the historical and political map, created in 2005 by Kasper Holl. It is a compressed format, has an easier colour scheme and has greater sized labels. NB on accuracy: Sweden did not reach this size until after the 1330s, when colonialization of Västerbotten started. Swedish colonialization of Finnish coast started before 1250. Sweden lost Gotland to Denmark in 1361. Trondheim has a wrong placement on map.
Blank map of Europe cropped (blue).svg
Autor: NikNaks, Licence: CC BY-SA 4.0
Cropped version of Blank map of Europe.svg, coloured blue.
Armoiries de Suède (Gelre 1370-1395).svg
Autor: A.T-2014, Licence: CC BY-SA 3.0
Armoiries de Suède (Gelre 1370-1395)
Blason Knut II de Suède.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 3.0
Erican Dynasty heraldic lions (drawing 1996).jpg
Heraldic lions of Erican Dynasty of Sweden
Helen of Sweden (1190s) heraldry 1725 drawing (crop).svg
Heraldic symbol of Princess Helen of Sweden (born about 1191, married to Sonny Folkesson), a daughter of King Sweartgar II of Sweden, the only known heraldic symbol of the Sweartgarian Dynasty
Place: Sweden
Royal coat of arms of Sweden (14th Century).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal coat of arms of Sweden (14th Century)
Sweden 1250.png
Autor: P. S. Burton, Licence: CC BY-SA 3.0
Sweden and neighboring countries in circa 1250.

Incorrect. The colonialization of Lappland did not start until after 1670. Norrbotten was not colonialized until after 1330.

The borders are not exact. The Finnish eastern border is not regulated by treaty, the line rather indicates the border of Swedish conquest.

The Norwegian-Swedish border was regulated in a meeting between the Swedish King Valdemar Birgersson and the King of Norway Magnus VI the law-mender which took place in Sarpsborg, Norway 1273.

The extent of the Swedish northern borders remained uncertain, and were not settled until 1751.

Source: Sundberg, Ulf (1997) (in Swedish). Svenska Freder och Stillestånd 1249-1814. Arete. ISBN 91-89080-01-7. p. 20.