Švédský kopec

Švédská mohyla
Poloha
AdresaStonava, ČeskoČesko Česko
Nadmořská výška245 m
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky30158/8-822 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Švédský kopec také Švédská mohyla je archeologická lokalita uměle navršeného kopečku nedaleko křižovatky silnice II/475 KarvináHavířov a silnice III/4749 Albrechtice – Stonava – Karviná-Doly v katastrálním území Stonava jižně části Holkovice v okrese Karviná. Lokalita je kulturní památkou ČR.[1]

Historie

První písemná zmínka o obci Stonava pochází z roku 1388, kdy se v písemných pramenech objevuje vladyka Hanke von Stoen, jeden z tehdejších vlastníků Stonavy. V roce 1415 je zmiňován Zbyněk ze Stonavy, jeden z přísedících dvorského soudu v Těšíně. V roce 1434 je v listinách zmiňován Hanes Hunt Kornitz von der Stonaw, člen významného šlechtického rodu Kornitzů. V roce 1437 postoupil kníže Přemysl II Těšínský vrchní práva ve Stonavě Machníkovi ze Stonavy. Z pramenů vyplývá, že Stonava byla v držení několika vlastníků, a také zde bylo zřejmě šlechtické sídlo v podobě tvrze v místě tzv. Švédského kopce.

Švédský kopec je poutní místo ve Stonavě, o kterém panuje spousta pověstí a legend. Třeba že jsou zde pochováni švédští vojáci, padlí či zemřelí v průběhu třicetileté války. Tyto domněnky byly vyvráceny po průzkumu lokality v šedesátých letech 20. století, ale hlavně v srpnu 1986. V tomto roce byl proveden sondážní archeologický výzkum, který vedl Pavel Kouřil a na základě průzkumu určil, že jde o drobné středověké opevnění typu motte z 14. – 15. století.[2]

Popis

Švédský kopec se nachází v nadmořské výšce 245 m v malém lesíku na levém břehu bezejmenného potoka, který je levostranným přítokem řeky Stonávky.[3][4] Má skoro kruhový tvar o průměru asi 25 m (měřeno u paty kopce), oválná horní plošina má rozměr 15 × 20 m, převýšení činí asi šest metrů. Z jižní a západní strany jej obtéká potok. Středověké opevnění je uměle navršený kopec zeminy s málo znatelnými kamennými valy na severní a severovýchodní straně.[5]

Pověst

Jedna z pověstí uvádí, že mohyla je hromadným hrobem švédských vojáků z dob třicetileté války. V době pobytu švédských vojsk v blízkém táboře zemřel novorozený syn švédského krále, který jej na to uložil do hrobu. Každý voják na hrob hodil hrst hlíny za synka i za mrtvé vojáky a tak vznikla mohyla.

Časem mohyla zarostla. V době před první světovou válkou si chtěli dva chalupníci zarovnat svá pole a k tomu chtěli použít hlínu z mohyly. Jenže, co z ní odvezli ve dne, v noci se vrátilo. A dále se říká, že oba do roka a do dne onemocněli a zemřeli, protože je stihl trest za rušení klidu mrtvých.[6][7]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2022-02-08]. Identifikátor záznamu 141583 : Mohyla švédská. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Evidenční list: Drobné středověké opevnění (Švédská mohyla). iispp.npu.cz [online]. 1965, 1987 [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  3. Stonava (tvrz) | Severní Morava. www.severni-morava.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-02-08. 
  4. Tvrz Stonava – Švédský kopec. www.hrady-zriceniny.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  5. Tvrz Stonava, Švédský kopec. www.hrady.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  6. S.R.O, Turistika cz. Stonava - Švédský kopec - pověst o švédském vojsku. www.turistika.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  7. Obec Stonava – ŠVÉDSKÝ KOPEC – hromadný hrob padlých švédských vojáků z třicetileté války [online]. 2011-05-15 [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Švédský kopec 02,.jpg
Autor: Ikcur, Licence: CC BY-SA 4.0
Švédský kopec také Švédská mohyla ve Stonavě. Archeologická lokalita, zaniklá tvrz z 14. – 15. století. Pohled od východu na obtékající potok.
Švédský kopec 06.jpg
Autor: Ikcur, Licence: CC BY-SA 4.0
Švédský kopec také Švédská mohyla ve Stonavě. Archeologická lokalita, zaniklá tvrz z 14. – 15. století. Horní plošina.
Švédský kopec 09.jpg
Autor: Ikcur, Licence: CC BY-SA 4.0
Švédský kopec také Švédská mohyla ve Stonavě. Archeologická lokalita, zaniklá tvrz z 14. – 15. století. Dvojjazyčná tabule.
Švédský kopec 07.jpg
Autor: Ikcur, Licence: CC BY-SA 4.0
Švédský kopec také Švédská mohyla ve Stonavě. Archeologická lokalita, zaniklá tvrz z 14. – 15. století. Pohled z návrší na severovýchod.