Železniční muzeum Zlonice

Železniční muzeum Zlonice
Logo
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoZlonice
AdresaLisovice 7
Zaměřenítechnické
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční muzeum Zlonice je muzeum věnované železnici, nacházející se ve vesnici Lisovice, místní části středočeského městysu Zloniceokrese Kladno.

Historie

V obci, které zasvětil obdivovatel železnice Antonín Dvořák svou první symfonii, se nachází muzeum zaměřené na průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939. V něm lze vidět sbírku parních lokomotiv používaných v cukrovarském průmyslu, který v minulosti dominoval zdejšímu podřipskému regionu. Zajímavá je i historie vzniku muzea.

V roce 1997 se Zlonice staly centrem oslav 115. výročí zahájení provozu na nejstarších podřipských lokálkách. Vedle jízd historických vlaků a výstavy lokomotiv byly ve dnech 16. až 24. srpna téhož roku poprvé veřejnosti představeny exponáty železniční zabezpečovací techniky několika soukromých vlastníků. Samostatná výstava pořádaná na rohu Nádražní a Tyršovy ulice v obytném domě č.p. 444 byla doplněna o modely a dobové fotografie. Veřejnost zaujala natolik, že se majitelé rozhodli ji využít jako první pravidelně přístupnou expozici, která se stane základem železničního muzea. Po nezbytné přepravě mobilních exponátů byl v roce 1998 nově veřejnosti zpřístupněn depozitář průmyslových lokomotiv a nákladních vozů.

Postupné rozšiřování sbírek a restaurování exponátů vedlo k založení občanského sdružení Klub Železničního muzea Zlonice, které od své registrace 31. 12. 1998 koordinuje a podporuje činnost jeho členů v oblasti záchrany, uchování a předvádění technických památek. Sbírkový fond, ve kterém jsou exponáty soustředěny, je zaměřen především na lokomotivy cukrovarských železnic, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939. Nejmladší exponáty z padesátých let minulého století doplňují sbírku tak, aby návštěvníkům komplexně přiblížila i postupné ukončení této etapy technického a společenského vývoje. Železniční muzeum je financováno zejména z prostředků členů klubu a ekonomickou podporu z veřejných rozpočtů má výhradně od městyse Zlonice. Stabilní exponáty byly do 26. 9. 2009 vystaveny ve výše uvedeném domě, lokomotivy a vozy ve zlonické výtopně a k ní přilehlých kolejích pronajatých od akciové společnosti České dráhy. Sezóna trvající od května do září je pravidelně zahajována slavnostními jízdami nostalgických vlaků nebo historického autobusu. Mimo to jsou konány příležitostné akce a oslavy výročí jednotlivých tratí. Spolupráce při oslavách mimo Zlonice napomáhá zviditelnění nejen samotného muzea, ale též obce v relativně vzdálených oblastech České republiky.

Současnost

V současné době[kdy?] zahrnuje sbírkový fond zhruba 200 exponátů a souborů, z toho 7 lokomotiv a 10 vagónů normálního rozchodu a od roku 2004 též provozní přenosnou úzkokolejnou drážku o rozchodu 650 mm se dvěma motorovými lokomotivami a 20 vozy. K ní patří též neprovozní parní lokomotiva. K nejzajímavějším exponátům patří všechny tři, v České republice dochované, normálně rozchodné parní lokomotivy vyrobené firmou Orenstein & Koppel a staniční elektromechanické zabezpečovací zařízení Siemens & Halske z roku 1902.

Svým zaměřením na dopravu v cukrovarech nabízí zlonické muzeum unikátní soubor, který jej řadí mezi přední sbírky přitahující množství návštěvníků nejen z České republiky, ale též z celé Evropy. V sobotu 24. 4. 2010 byla zprovozněna první expozice v novém areálu, do kterého jsou postupně sbírky muzea stěhovány. Ten se nachází v části městyse Lisovice v bývalém zemědělském areálu postaveném v roce 1848 zakladatelem klobouckého cukrovaru Kašparem Vopršalem, který následně vlastnil předseda vlády ČSR Jan Malypetr. V období muzejní sezony 2010 je proto provoz muzea omezen a jízdy úzkorozchodné dráhy jsou pořádány výhradně na objednávku. Oficiální zahájení pravidelného provozu nové malodráhy proběhne dne 14. 8. 2010.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Železniční muzeum, Lisovice 7, Lisovice (Zlonice), okres Kladno, Středočeský kraj.JPG
Autor: Horakvlado, Licence: CC BY-SA 4.0
Železniční muzeum, Lisovice 7, Lisovice (Zlonice), okres Kladno. Muzeum sem bylo v r. 2012 přestěhováno ze Zlonic
Zlonice Logo.jpg
(c) Rainerhaufe, CC BY-SA 3.0
Das Logo des Eisenbahnmuseums