Železniční trať Žabokliky – Březno u Chomutova

Žabokliky – Březno u Chomutova
Pilíř mostu přes Ohři
Pilíř mostu přes Ohři
StátČeskoČesko Česko
Technické informace
Délka14 km
Rozchod kolejerozchod 1435 mm
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
z Plzně
Žabokliky(dříve Schaboglück)260 m
do Žatce
Sobiesak
Ohře (57 m)
vlečka do teplárny Tušimice
z Prahy
Březno u Chomutova(dříve Priesen)285 m
do Chebu
do Chomutova
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Žabokliky – Březno u Chomutova byla jednokolejná hlavní trať, vybudovaná společností Plzeňsko-březenské dráhy jako koncový úsek trati PlzeňBřezno u Chomutova (německy Pilsen–Priesen).

Historie

Koncese na stavbu trati byla udělena 21. dubna 1870, její součástí byla i stavba odbočky z Žaboklik (Schaboglück) do Žatce (Saaz).[1] Provoz na trati byl zahájen 8. srpna 1873, po necelých šesti letech však byl zastaven a trať byla v roce 1882 snesena.[2] Příčinou ukončení provozu byl velký sesuv půdy dne 30. června 1879, který trať těžce poškodil.[3] Vlaky mezi Plzní a Chomutovem jsou od té doby vedeny přes Žatec.

Současný stav

Za stanicí Žabokliky je dodnes v terénu patrný vlevo se stáčející násep, v další úseku bylo těleso trati rozoráno. Před bývalou zastávkou Sobiesak (Soběsuky) se zachoval kamenný mostek. Zachovaly se také pilíře bývalého příhradového mostu přes Ohři. Následující část tratě se nachází pod hladinou vodní nádrže Nechranice, vybudované v šedesátých letech dvacátého století. Závěrečný úsek traťového tělesa byl později využit při stavbě vlečky Kadaňsko-tušimické dráhy do tepelných elektráren Tušimice a Prunéřov.

Odkazy

Reference

  1. text koncese (německy)
  2. JELEN, Miroslav. Zrušené železniční tratě v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. [s.l.]: Dokořán, 2009. ISBN 978-80-7363-129-1. S. 34. 
  3. BINTEROVÁ, Zdena. Březno. Chomutov: Okresní muzeum Chomutov, 2001. 80 s. ISBN 80-239-4167-4. Kapitola Nechranice, s. 55. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon BHF.svg
station straight track
Nechranice 2020-04-12 Pilíř 2.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Nechranice – pilíř mostu přes Ohři na zrušené železniční trati Žabokliky – Březno u Chomutova
BSicon exHST.svg
ex flag stop track straight off use
BSicon exhKRZWae.svg
bridge over water straight (big)