Železniční trať Bělehrad–Vršac

Železniční trať Bělehrad–Vršac
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Provozovatel dráhyInfrastruktura železnice Srbije
Technické informace
Rozchod kolejerozchod 1435 mm
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Osobní vlak v Bělehradě nedaleko Pančevského mostu na trati směřující do Vršace.

Železniční trať BělehradVršac (srbsky v cyrilici Железничка пруга Београд–Вршац, v latince Železnička pruga Beograd–Vršac) představuje hlavní spojení srbské metropole Bělehradu s Rumunskem. Prochází přes region Banátu a je nejstarší tratí na současném území Srbska.[1] Dlouhá je celkem

Historie

Železniční trať, která by vedla severovýchodně z Bělehradu na území tehdejšího uherského Banátu a Sedmihradska byla budována celkem ve třech fázích. Nejprve vznikl úsek Moravița–Vršac–Jasenovo, po kterém první vlak slavnostně projel 20. července 1858.

V roce 1894 byl otevřen železniční úsek Vršac–VladimirovacKovin, který byl dlouhý 84,7 km. O dva roky později byl pak prodloužen až do Pančeva (o dalších 31,5 km), které se nacházelo v bezprostřední blízkosti Bělehradu, ale ještě na uherském území.

Z Bělehradu až do Rumunska pak mohly vlaky jet přímo až od roku 1935, kdy byl dokončen Pančevský most v Bělehradě.

Přestože je trať v provozu více než 150 let, využívaná je jen řídce. Mezinárodní vlaky do Temešváru jezdí zřídka. Pro domácí dopravu (do Vršace) je však již trať užívaná mnohem více. V roce 2012 přepravily ve směru Vršac-Bělehrad osobní vlaky téměř 60 000 cestujících. V úseku Pančevo-Bělehrad je trať využívaná pro příměstskou dopravu (linky sítě Beovoz).

Stanice

Reference

Média použitá na této stránce

Pancevacki most Danube platform.JPG
Autor: Jan Pešula, Licence: CC0
A commuter train of Serbian railways, running from Pančevo to Beograd Dunav, approaching the "Danube platform" of Pančevački most station in Belgrade. The Pančevo Bridge itself can be seen in the background.