Železniční trať Kralupy nad Vltavou – Kladno

Kralupy nad Vltavou – Kladno
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
Uhelný vlak v žst. Kladno-Dubí
StátČeskoČesko Česko
Číslo093
Technické informace
Délka25,1 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Napájecí soustavaneelektrizovaná trať
Počet kolejí1
Maximální rychlost60 km/h
Mapa trati
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
25,076Kralupy nad Vltavou
trať do Děčína
22,648Kralupy nad Vltavou-Minice
19,793Otvovice
18,017Zákolany (dříve stanice)
trať Podlešín – Hostivice
14,062Dřetovice
dálnice D7
11,911Brandýsek
9,202Kladno-Vrapice
7,460Kladno-Dubí
do Vinařic
do býv. Starého Kladna
6,313Kladno-Švermov
3,652Kladno-Ostrovec
vlečka důl Engerth
2,725Kladno město
vlečka důl Max
z Rakovníka
z býv. Starého Kladna
0,000Kladno
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Kralupy nad VltavouKladno (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 093) je jednokolejná trať, část celostátní dráhy, spojující města Kralupy nad Vltavou a Kladno ve Středočeském kraji. V dolním úseku trať sleduje údolí Zákolanského potoka, od Zákolan po Brandýsek vystupuje po stráni údolí potoka Týneckého.

Historie

U vzniku této dráhy stála především potřeba dopravy uhlí a železa z bouřlivě se rozvíjejících kladenských dolů a hutí. Spodek trati tak byl od počátku dokonce velkoryse budován pro dvoukolejný provoz. K položení druhé koleje však nakonec nikdy nedošlo a původní záměr už připomínají jen náspy a propustky dvojnásobné šíře. V roce 1855 byl nejprve zahájen zkušební provoz na Kladensku, v roce 1856 zahájen pravidelný provoz nákladní a později osobní dopravy až do Kralup. Původně byla trať na horním konci ukončena ve stanici Staré Kladno (u železáren pod městem, poblíž dnešní křižovatky ulic Průmyslová a Dubská). Odtud z druhé strany navazovaly koleje Kladensko-nučické dráhy, stoupající serpentinami přes Sítenské údolí do stanice Vejhybka (dnešní stanice Kladno). Zhruba současné podoby nabyla trať roku 1872, kdy byla trať z Kralup doplněna o spojku Kladno – Kladno-Dubí (tj. úsek přes Kladno-Ostrovec), která nahradila původní úsek přes Staré Kladno, ze kterého se stala vlečka.

Reliktem tohoto uspořádání je zbytek kolejového trojúhelníku v železniční stanici Kladno a uspořádání stanice Kladno-Dubí, kde se od Kralup směrem Kladno-Ostrovec projíždí odbočným směrem výhybek.

V roce 1964 se ve stanici Zákolany stala železniční nehoda, při které zemřelo 14 lidí.[1]

V roce 1990 byl úsek Kladno – Staré Kladno zcela zrušen a trať snesena.[2]

Modernizace úseku Kladno – Kladno-Ostrovec

Úsek Kladno – Kladno-Ostrovec projde modernizací v rámci modernizace železnice Praha-Kladno s odbočkou na letiště Ruzyně, přičemž součástí stavby je i přestavba stanice Kladno. Celý úsek bude dvojkolejný a elektrifikovaný soustavou 25 kV, 50 Hz. Ve stanici Kladno bude zřízeno jedno vnější a dvě ostrovní nástupiště spojená podchodem, zastávka Kladno město bude přemístěna pod silniční nadjezd, z nějž budou zřízeny přístupy na nástupiště u obou kolejí, přímo na mostě budou umístěny zastávky autobusů, stanice Kladno-Ostrovec bude dvojkolejná s vnějšími nástupišti a s podchodem, nástupiště v obou stanicích a na zastávce budou výšky 550 mm nad temenem kolejnice. V rámci stavby bude též několik železničních přejezdů nahrazeno podjezdy a v zastavěné oblasti budou instalovány protihlukové stěny. Trať bude vedena v původní stopě.

Pro stavbu bylo v červnu 2022 vydáno stavební povolení a v září téhož roku byla podepsána smlouva se sdružením firem Eurovia, Strabag Rail a Elektrizace železnic.[3] Na podzim 2022 byla stavba zahájena, dokončení je plánováno na konec roku 2024.[4]

Provoz

Žst. Kladno-Dubí, pohled po koleji vedoucí přímo od býv. Starého Kladna ke Kralupům. Nyní vlečka krytá výkolejkou, směrem Kladno-Ostrovec se odjíždí odbočkou (kolej vlevo).

Pravidelnou osobní dopravu na trati provozuje společnost České dráhy. Podle jízdního řádu 2009/2010 je v celé délce trati vedeno po 15 spojích kategorie Os každým směrem v pracovní dny, obvykle v hodinovém taktu, o víkendech po 10 spojích v taktu dvouhodinovém. Nasazeny jsou dvou- a trojdílné motorové jednotky řady 814 (Regionova). V horním úseku trati je dopravní obslužnost města Kladna posílena tak, že ze stanice Kladno-Ostrovec jsou kromě vlaků výše uvedených vypravovány přímé spoje, většinou Os, některé Sp přes stanici Kladno na pražské Masarykovo nádraží, ve všední dny v počtu 30, o víkendech 23 spojů každým směrem. Tyto pražské vlaky jsou v systému Esko označovány jako S5 nebo R45 (do 10. prosince 2016).[5][6] Téměř celá trať mimo nádraží Brandýsek, které je v pásmu 4, se nalézá v pásmu 3 Pražské integrované dopravy, na lince S45, přičemž plná integrace (tzn. možnost cestování na jednorázové jízdenky) se vztahuje na celou trasu linky Kralupy nad Vltavou – Kladno.[7]

Z hlediska nákladní dopravy je významná stanice Kladno-Dubí, disponující rozsáhlým kolejištěm s odbočkami do staré průmyslové zóny města. Pravidelný nákladní provoz představují v úseku Kralupy nad Vltavou - Kladno-Dubí denně dva vlaky společnosti Advanced World Transporthnědým uhlím ze severních Čech pro kladenskou elektrárnu.[zdroj?]

Navazující tratě

Kralupy nad Vltavou

  • Trať 090 Vraňany – Hněvice – Roudnice nad Labem – Lovosice – Ústí nad Labem hl. n. – Děčín hl. n.
  • Trať 092 Kralupy nad Vltavou – Neratovice
  • Trať 110 Kralupy nad Vltavou – Kralupy nad Vltavou předměstí – Podlešín – Zlonice – Louny

Kladno-Dubí

Kladno

  • Trať 120 Praha-Bubny – Hostivice – Odbočka Jeneček St.3 – Kladno – Lužná u Rakovníka – Rakovník

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Vlaku nefungovaly brzdy. V Zákolanech před 55 lety zemřelo čtrnáct lidí. iDNES.cz [online]. 2019-02-20 [cit. 2020-10-28]. Dostupné online. 
  2. WAGULA, Hubert; FEDOROWICZ, Slawomir. 504 Kladno - Kladno-Dubí. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska [online]. [cit. 2022-09-20]. Dostupné online. ISSN 2391-4793. 
  3. ŠINDELÁŘ, Jan. Správa železnic podepsala smlouvu na proměnu železnice v Kladně, stavba může začít. Zdopravy.cz [online]. AvizerZ, 2022-09-20 [cit. 2022-09-20]. Dostupné online. 
  4. Obrazem: Podchod, zářez i nová technologická budova. Přestavba železnice v Kladně je v plném proudu. Zdopravy.cz [online]. AvizerZ, 223-05-13 [cit. 2023-05-14]. Dostupné online. 
  5. ROPID. Zastávkové jízdní řády [online]. [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. 
  6. ROPID. Trvalé změny v prosinci 2016 [online]. [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. 
  7. https://pid.cz/wp-content/uploads/mapy/schemata-trvala/a5_tarifni_pasma_zeleznice.png

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
Kladno město, budova.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY-SA 3.0
Železniční zastávka Kladno město
Kladno-Ostrovec railway station CZ 192.jpg
Železniční stanice Kladno-Ostrovec na trati 093 Kralupy nad Vltavou – Kladno. Pohled k východu, směr Kralupy.
BSicon ABZgl+l.svg
junction straight to the left from the left (with exact circles)
Brandysek CZ railway station 002.jpg
Železniční stanice Brandýsek se nachází v polovině trati 093 Kralupy nad Vltavou - Kladno. Přímo v sousedství staniční budovy (v místě stanoviště fotografa) trať kříží stará hlavní silnice č. 7 z Prahy přes Slaný, Louny a Chomutov do Saska.
BSicon BHF.svg
station straight track
Kladno Dubi railway station CZ 029.jpg
Železniční stanice Kladno Dubí na trati 093 Kralupy nad Vltavou - Kladno (č.p. 761, 1781, vlastník České dráhy). Vpravo je vidět okraj střechy hrázděné stavby na pozemku 1780 vlastněné rovněž Českými drahami, která byla v roce 2011 stržena.
Kladno, nádraží.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Kladno, nádraží
BSicon STR+l.svg
track to right against driving direction (with exact circles)
Otvovice, budova nádraží.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Budova nádraží ve vesnici Otvovice, Středočeský kraj
BSicon KRZu.svg
crossing underneath
OKDD Class 753 with coal cargo in Kladno-Dubi station CZ 015.jpg
Železniční trať 093 Kralupy nad Vltavou – Kladno: Pravidelný nákladní vlak s ledvickým uhlím pro kladenskou elektrárnu právě projel přes kralupské zhlaví stanice Kladno-Dubí, na postrku pár „brejlovců“ (ř. 753.7) společnosti OKD, Doprava.
Kralupy nad Vltavou, ze 3. nástupiště (01).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Kralupy nad Vltavou, okres Mělník. Nádraží Kralupy nad Vltavou, pohled ze 3. nástupiště.
BSicon STRo.svg
Bridge (medium)
Kladno-Dubí od Starého Kladna.JPG
Autor: Jindřich Běťák, Licence: CC BY-SA 4.0
Žst. Kladno-Dubí, pohled po koleji vedoucí kdysi ze Starého Kladna ke Kralupům. Nyní jde o vlečku a kolej je opatřena výkolejkou, směrem Kladno se odjíždí přes výhybky na obrázku vlevo.
BSicon HST.svg
flag stop track straight in use