Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory

Mikulovice - Zlaté Hory
Motorový vůz 810 ve Zlatých Horách
Motorový vůz 810 ve Zlatých Horách
StátČeskoČesko Česko
Číslo297
Provozovatel dráhySpráva železnic
Technické informace
Délka8,8 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Traťová třídaC3
Napájecí soustavaneelektrizovaná trať
Maximální sklon24 ‰
Počet kolejí1
Maximální rychlost40 km/h
Mapa trati
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,000Mikulovice
trať do Krnova
Bělá
vlečka voj.
4,225Ondřejovice
vlečka
5,663Ondřejovice zastávka
7,030Zlaté Hory skanzen
Olešnice
8,608Zlaté Hory
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 297) je jednokolejná regionální dráha. Provoz na trati byl zahájen v roce 1896.

Útlum dopravy

V roce 2012 na trati jezdily osobní vlaky z Mikulovic, některé byly výchozí už z Jeseníku. Interval byl ve špičce hodinový, mimo špičku pak vlak jel jednou za dvě nebo za tři hodiny.

Některé vlaky byly přímé už ze Šumperku. V pátek to byl vlak 3615, v neděli pak vlak č. 3611. V neděli taktéž jezdil spěšný vlak č. 1634, který jel až do Olomouce.

V půli roku 2012 se však kvůli zachování dopravy na peážní trati č. 292 z Krnova do Jeseníku na této trati výrazně zredukovaly spoje. Olomoucký kraj to zdůvodnil tím, že úspory ze zrušených vlaků využije na hrazení spěšných vlaků přes peáž.

Provoz byl zachován jen o víkendech a svátcích, v dosti pozměněné podobě. Zůstaly pouze čtyři páry vlaků, zbytek byl nahrazen autobusy.

Všechny vlaky jsou vedeny motorovými vozy ř. 810.

V roce 2020 byla vzkříšena myšlenka obnovit nikdy oficiálně neotevřenou zastávku u zlatorudných mlýnů ve Zlatých Horách. Zastávka s provizorním názvem Zlaté Hory-na mlýnech (též Zlaté Hory-zlatorudné mlýny) byla neoficiálně v provozu v průběhu mistrovství světa v rýžování zlata, které se v její těsné blízkosti konalo v srpnu 2010. V roce 2021 proběhla jednání Okrášlovacího spolku zlatohorského se zástupci Správy železnic, která mají vyústit v plné zprovoznění zastávky, jež je od roku 2010 vybavena nástupištěm i přístupovou cestou.[1]

Vlečka do areálu Muna Mikulovice[2]

Vlečka odbočovala ve stanici Ondřejovice a táhlým a poměrně strmým stoupáním se přimykala k úbočí Předního vrchu, po kterém se vyšplhala až na severní konec osady Salisov. Zde procházela skrze čtyři brány (plot, elektrický plot, plot a neprůhledná plechová brána) do areálu původní muniční továrny, později zajateckého tábora a muničního skladu a záhy se rozvětvovala na trojkolejné nádraží lemované nákladovými rampami. Na jeho západním zhlaví se rozvětvovala a tři koleje procházely skrze areál, zakončeny rozměrnou smyčkou pro obracení nákladních vlaků. Na trase odbočovaly z vlečky nejméně dvě odvratné koleje a jedna odbočka do lokomotivní remízy, ve které se i v roce 2018 nachází nepatrný kus železničních kolejí (zabetonovaných v podlaze).

Nyní je vlečka zrušena a nádraží Ondřejovice s ní.

Stanice a zastávky

Odkazy

Reference

  1. Zlaté Hory-na mlýnech (žzast). spravnym.smerem.cz [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 
  2. Vlečka Ondřejovice - Muna. spravnym.smerem.cz [online]. [cit. 2020-07-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ondřejovice-Hanušovice - panoramio.jpg
(c) Jiří Bernard, CC BY-SA 3.0
Ondřejovice-Hanušovice
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon BHF.svg
station straight track
Mikulovice - nádraží.jpg
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
Nádraží v obci Mikulovice
Zlaté Hory (Zuckmantel) - železniční stanice.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
Zlaté Hory (Zuckmantel) - železniční stanice
BSicon eHST.svg
Ex flag stop, track straight in use
BSicon HST.svg
flag stop track straight in use
BSicon WBRÜCKE2.svg
bridge over water straight (small)
Zlate Hory station2.JPG
Autor: Jan Pešula, Licence: CC0
Train station in Zlaté Hory, Czech Republic