Železniční trať Tel Aviv – Jeruzalém

Schéma linkového vedení izraelských drah roku 2018, trať Tel Aviv – Jeruzalém tvoří krátkou žlutou linii a související dolní část světle modré linie.
vlak na trati v Nachal Refa'im u Jeruzaléma
Původní nádraží v Jeruzalémě na snímku z doby okolo roku 1900
Příjezd prvního vlaku do Jeruzaléma roku 1892
Původní nádraží v Jaffě na snímku z roku 1891
Mapa trati s vyznačením pozdějších změn a rozšíření

Železniční trať Tel Aviv – Jeruzalém, dříve železniční trať Jaffa–Jeruzalém, nebo jen železniční trať do Jeruzaléma (hebrejsky מסילת הרכבת לירושלים‎‎, mesilat ha-rakevet li-Jrušalajim, železniční trať do Jeruzaléma) je nejstarší železniční trať v Izraeli, která dříve začínala ve městě Jaffa a vedla do Jeruzaléma. Později byl úsek v Jaffě zrušen a trať je nyní vedena ze sousedního Tel Avivu.

Dějiny

Myšlenku na výstavbu železniční trati v tehdejší osmanské Palestině navrhl již roku 1839 židovský filantrop Moses Montefiore. K realizaci ale došlo až koncem 19. století a to osmanskými úřady. V roce 1890 začalo pokládání kolejí a v roce 1892 dorazil do Jeruzaléma první vlak. Šlo o první železniční spojení Středozemního moře a vnitrozemí Palestiny. Trať začínala v Jaffě a vedla pobřežní nížinou a pak stoupala do Judských hor s využitím údolí místních toků Sorek a Nachal Refa'im. Měřila 82 kilometrů a zpočátku trvalo ujetí celé trasy 3 hodiny a 50 minut. Po první arabsko-izraelské válce v roce 1948 byl výchozí bod trati přenesen do Tel Avivu. V 90. letech 20. století byla trať zaústěna do nového vlakového koridoru (Ajalonská železniční trať) podél takzvané Ajalonské dálnice (dálnice číslo 20) v Tel Avivu a napojena na další železniční tratě. Kvůli dlouhé trase a omezenému rozvoji byla trať postupně během 2. poloviny 20. století vytlačována z trhu rychlejší autobusovou přepravou a měla spíše omezené a turistické využití. V letech 19982005 byla zcela uzavřena z důvodů celkové rekonstrukce, po jejímž skončení byla ale opět otevřena. V roce 2007 zároveň začal provoz na nové železniční trati Tel Aviv – Modi'in, která je součástí nově budovaného vysokorychlostního železničního spojení Tel Avivu s Jeruzalémem, vedeného severní trasou, přes Ben Gurionovo mezinárodní letiště.[1]

Seznam stanic

V současnosti jsou na železniční trati Tel Aviv-Jeruzalém následující stanice:

Zrušené stanice

Linkové vedení

V Izraeli neexistuje pevné dělení na jednotlivé železniční tratě (historicky, geograficky a inženýrsky vymezené). Místo toho je zde preferován systém jednotlivých spojů (linek), které často vedou na větší vzdálenosti po několika historicky a geograficky odlišných traťových úsecích.

V rámci linkového vedení Izraelských drah k roku 2018 je trať Tel Aviv – Jeruzalém obsluhována dvěma samostatnými linkami. Úsek mezi Tel Avivem a Bejt Šemeš obsluhuje linka, jež začíná ve městě Netanja a prochází pak Tel Avivem a dále přes města Lod a Ramle do Bejt Šemeš.

Zde je nutný přestup a zbylý krátký úsek z Bejt Šemeš do Jeruzaléma projíždí kratší spoj.[2]

Odkazy

Reference

  1. Historical milestones [online]. Izraelské dráhy [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Lines and Stations [online]. Izraelské dráhy [cit. 2018-07-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Train jerusalem.JPG
Autor: No machine-readable author provided. שומבלע assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5

train to jerusalem

שומבלע
Israel Railways Map (en).png
Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa), Licence: CC BY-SA 2.5
Railway Network of Israel
Jerusalem Railway Station2.jpg
"Jerusalem (El-Kouds). The railway station." Glass negative, dry plate.
Jerusalem Train Station 1892.jpg
First Train in the Railwaystation of Jerusalem 1892.
Jafa Station1891.jpg
An exciting portrait of the new train station in Jaffa, the sea-port terminal of the Jaffa & Jerusalem Railway.