Železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm

Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm

Nádraží ve Valašském Meziříčí
StátČeskoČesko Česko
Číslo281
Provozovatel dráhySpráva železnic
Technické informace
Délka13 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Traťová třídaC3
Napájecí soustavaneelektrizovaná trať
Maximální sklon12 ‰
Počet kolejí1
Maximální rychlost60 km/h
Mapa trati
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
25,055Valašské Meziříčí
trať do Hranic na Moravě
24,455
0,160
změna staničení
silnice I/35
trať do Ostravy
2,215Krhová
3,335Hrachovec
6,198Zašová
7,830Střítež nad Bečvou
10,071Zubří
12,687
12,695
změna staničení
13,052Rožnov pod Radhoštěm
13,249
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 281) je jednokolejná regionální trať o délce 13 km. Provoz na trati byl zahájen v roce 1892.

V roce 2010 došlo v několika etapách k těžké střední obnově v úseku HrachovecZašová, z důvodu poškození při povodních a rekonstrukci dopravny Střítež nad Bečvou. Byly pokáceny porosty v okolí tratě, byla postavena nová nástupiště v obcích Zašová a Střítež nad Bečvou. V těchto zastávkách byla také provedena oprava kolejového svršku. Z hlediska staveb byly zbořeny domky sloužící jako zastávka v Zašové a ve Stříteži nad Bečvou a byly nahrazeny plechovými boudami. V roce 2011 došlo k dalším opravám po povodních a rekonstrukci nz. Zubří.

Obvyklé spoje

Na této trati jezdí jen osobní vlaky a jeden spěšný vlak (Rožnov pod Radhoštěm – Kojetín a zpět). Osobní vlaky jezdí buď na trase Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a zpět nebo na trase Kojetín / Kroměříž – Rožnov pod Radhoštěm a zpět. V roce 2020 začaly projíždět stanicí Střítež nad Bečvou všechny vlaky, nyní slouží jen jako výhybna.[1] Vlaky Rožnov pod Radhoštěm - Kojetín jsou od GVD 2021/22 označeny jako linka S4. Vlaky Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm (pouze) společnosti Arriva jsou označeny jako linka S2. Ty samé vlaky společnosti ČD jsou linka S42.

Vlečky

První vlečka odbočovala před zastávkou v Krhové do areálu Sdělovacích a zabezpečovacích dílen ČSD, dnes firmy Ponas; dnes je již zrušená. V Krhové odbočovala vlečka do areálu Schott (bývalý STV Glass) a do bývalého podniku Osvětlovací sklo. Tento celý vlečkový areál je již od roku 2006 bez provozu. Část mezi bránou a odbočnou výhybkou S1 v traťové koleji je ve špatném stavu, dokonce při opravě hlavní silnice došlo k zaasfaltování žlábků přejezdu, což způsobilo nesjízdnost vlečky. Na jaře roku 2014 došlo k celkové likvidaci vlečky Schott (STV Glass). Z rozsáhlé vlečky skláren tak zůstala jen část v bývalém závodě Osvětlovací sklo, ovšem sjízdná je jen krátká část za branou podniku.

Další vlečka je v Hrachovci do areálu Arpeta Group Hrachovec (bývalá cihelna, nacházela se tam i průmyslová drážka o rozchodu 600 mm), která byla používána ke šrotaci nákladních vozů a odvozu šrotu, na trati se dále nacházejí vlečky do pily (Lesnicko-dřevařská firma) ve Stříteži nad Bečvou (obsluha pravidelně), do Gumáren Zubří (od roku 2010 bez sporadického provozu, dnes je zlikvidováno napojení vlečky na síť Správy železnic) a do areálu Energoaqua Rožnov pod Radhoštěm (bývalá Tesla Rožnov), kam je několikrát do roka navážen mazut pro teplárnu.

Jako zajímavost lze vzpomenout bývalou vlečku do dřevoskladu v Rožnově pod Radhoštěm, která stála na úrovni dnešního supermarketu Lidl. Při pozorné prohlídce lze najít funkční výhybku, zhruba 20 metrů kolejového svršku (dnes silně zarostlého vegetací),výkolejku a dvě osvětlovací lampy. Dřevosklad ukončil provoz v roce 2000.

Jedna z rožnovských vleček dokonce překonala samotný konec tratě, a to vlečka uhelných skladů, vedoucí ze stanice podél výtopny, přes dnešní světelnou křižovatku, kde kousek před zemědělskou školou končila.

Provoz

V GVD 2023/2024 zajišťují většinu výkonů motorové jednotky 844 RegioShark.[2] Rožnovská trať byla ve Zlínském kraji vůbec první, na které se mohli cestující tímto typem vlaku svézt.[3] Dále je doplňují motorové jednotky 814.[4]

Nákladní dopravu (manipulační vlaky jezdící v neděli, v úterý a ve čtvrtek v noci) zajišťují lokomotivy řady 742 ČD Cargo SOKV Ostrava, Pj Olomouc, PP Valašské Meziříčí.[zdroj?]

Od roku 2020 vlaky projíždí dopravnu Střítež nad Bečvou.[zdroj?]

Navazující tratě

Valašské Meziříčí

Stanice a zastávky

Galerie

Reference

  1. Jízdní řády ČSD a ČD. www.spravazeleznic.cz [online]. 14. června 2020 [cit. 2020-08-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-09-05. 
  2. vagonWEB » Řazení vlaků » 2024 » 844 Trať CZ-281. www.vagonweb.cz [online]. [cit. 2023-12-06]. Dostupné online. 
  3. Trať z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí brouzdá žralok, regionycr.cz, 8. 10. 2012
  4. vagonWEB » Řazení vlaků » 2024 » 814 Trať CZ-281. www.vagonweb.cz [online]. [cit. 2023-12-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon STR+r.svg
track to left against driving direction (with exact circles)
BSicon HST.svg
flag stop track straight in use
Železniční stanice Zubří (01).jpg
Autor: Radim Holiš, Licence: CC BY-SA 3.0
Vlaková zastávka a nástupiště v Zubří
BSicon SBRÜCKEa.svg
Straight track, heavy rail, with horizontal crossing road bridge, beginning
BSicon SBRÜCKEe.svg
Straight track, heavy rail, with horizontal crossing road bridge, ending
BSicon DST.svg
non-passenger station track straight in use
BSicon STRl.svg
Track to left forward driving direction (with exact circles)
Železniční stanice Rožnov pod Radhoštěm 05.jpg
Autor: Pohled 111, Licence: CC BY-SA 4.0
Autor fotografie Jiří Zelenka. Železniční stanice Rožnov pod Radhoštěm.Rožnov pod Radhoštěm. Okres Vsetín. Kraj Zlínský. Czech Republic.
BSicon KMW.svg
mileage change