Ženský svět

Ženský svět
list věnovaný zájmům českých paní a dívek
Ženský svět ze dne 5. září 1900
Ženský svět ze dne 5. září 1900
Základní informace
Datum založení20. prosince 1896
Datum zániku1930
JazykČeština
Země původuRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko a ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Sídlo redakcePraha
Klíčové osoby
VydavatelNakladatelství Jan Otto, Vydavatelské družstvo Ženského světa a Ústřední spolek českých žen
ŠéfredaktorTeréza Nováková (1896–1907), Pavla Maternová (od 1908) a Věnceslava Lužická
EditorVěnceslava Lužická
Odkazy
Číslo ČNBcnb001572186
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ženský svět bylo české osvětové, vzdělávací a zábavné periodikum pro ženy, někdy označované jako feministický časopis, vycházející v letech 18961930. Po Ženských listech se řadilo na místo asi druhého nejčtenějšího časopisu pro ženy v Rakousku-Uhersku.

Historie

První číslo vyšlo 20. prosince 1896 s podtitulem List paní a dívek českých ve vydavatelství Jana Otty.[1] Primárně vznikl jako tiskový orgán Ústředního spolku žen, založeného na prvním sjezdu českoslovanských žen v roce 1897, kterým byl vydáván. Časopis působil na formování emancipačního hnutí žen a na národní uvědomování žen v českých zemích. Rovněž zde byly tlumočeny požadavky žen na rovné volební právo či zrušení celibátu učitelek. V té době patřil list k jedněm z mála ženských časopisů v češtině na trhu.

Prvními šéfredaktorkami byly Věnceslava Lužická a Teréza Nováková, později pak např. Pavla Maternová.[2] K přispěvatelkám patřily Eliška Krásnohorská, Anna Bayerová, Johanna Kuffnerová, Josefa Humpalová-Zemanová, Doubravka Raisová a další, přispívali také spisovatelé, básníci i historikové.

Po vzniku Československa a uvolnění mediální cenzury úroveň časopisu od roku 1918 postupně klesala s narůstající konkurencí jiných českých periodik, a proto se redakce rozhodla od roku 1930 jeho vydávání ukončit, podobně jako byly ukončeno vydávání Ženských listů,[3] Zlaté Prahy nebo Světozoru.

Odkazy

Reference

  1. Souborný katalog AV ČR - Ženský svět : list věnovaný zájmům českých paní a dívek. www.lib.cas.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. 
  3. Kramerius 5.. kramerius.cbvk.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ženskýsvět(9-5-1900).png
Autor: Ženský svět, Licence: CC BY-SA 4.0
Title page of Ženský svět magazine, 5th September 1900