Žižkův vrch

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Žižkův vrch
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Žižkův vrch
Žižkův vrch
Základní informace
Vyhlášení31. března 2004[1]
Nadm. výška655–749[1] m n. m.
Rozloha11,27 ha[2][3]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresCheb
UmístěníMariánské Lázně
Souřadnice
Žižkův vrch
Žižkův vrch
Další informace
Kód2259
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Žižkův vrch je přírodní rezervace, byla vyhlášena v roce 2004 a nachází se u Mariánských Lázní na stejnojmenném vrchu ve Slavkovském lese. Důvodem ochrany je zde lesní porost s vysokým podílem buku (Fagus sylvatica) a příměsí klenu (Acer pseudoplatanus) i dalších listnáčů, blížících se složením původním porostům dotčené oblasti. Jižním okrajem přírodní rezervace prochází naučná stezka Geologický park. Péčí o lokalitu je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Přírodní poměry

Geologie

Podloží území tvoří enkláva amfibolického dioritugabra, obklopená porfyrickou žulou v mariánskolázeňském metabasitovém komplexu.[4] Na svazích se nacházejí horninové sutě, často tvořené velkými balvany.

Flóra a fauna

Ve spodní části svažitého terénu výrazně dominuje bukový les s příměsí klenu, ve střední části až po vrchol Žižkova vrchu dominuje klen s příměsí buku, lípy, jasanu a dubu. Dosazována je zde jedle (Abies alba). V bylinném patře roste kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), hrachor jarní (Lathyrus vernus) a svízel vonný (Galium odoratum). Roztroušeně zde roste nezelená orchidej hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) a lilie zlatohlavá (Lilium martagon), vzácně lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) a samorostlík klasnatý (Actaea spicata). [4]

Na území pravidelně hnízdí datel černý (Dryocopus martius), krahujec obecný (Accipiter nisus) a puštík obecný (Strix aluco). Časté jsou přelety krkavce velkého (Corvus corax) a čápa černého (Ciconia nigra). Z obojživelníků zde žije ropucha obecná (Bufo bufo), čolek horský (Ichthyosaura alpestris) a skokan hnědý (Rana temporaria).[4]

Odkazy

Reference

  1. a b PR Žižkův vrch [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-06]. Dostupné online. 
  2. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  3. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  4. a b c ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 542. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Nature reserve Žižkův vrch in summer 2012 (21).JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní rezervace Žižkův vrch na okraji Mariánských Lázních v okrese Cheb, Česko.