Židovský antifašistický výbor
Židovský antifašistický výbor (rusky: Еврейский антифашистский комитет) byla organizace sovětských Židů, vytvořená v Sovětském svazu během druhé světové války. Jejím cílem bylo získávání politické a materiální podpory pro sovětský boj proti nacistickému Německu. Výbor sehrál významnou roli při získávání podpory ze Západu.
Z iniciativy sovětských úřadů ho na podzim 1941 zorganizovali vůdci židovské organizace Bund Henryk Erlich a Victor Alter.[1][2] Oba byli za tím účelem propuštěni z vězení. Výbor začal vydávat i vlastní tiskovinu zvanou Ejnikejt (אייניקייט „Jednota“). Po opětovném zatčení Erlicha a Altera v prosinci 1941 byl výbor na příkaz sovětského vůdce Josifa Stalina v dubnu 1942 reformován, aby sovětské úřady měly větší kontrolu. Předsedou byl jmenován Solomon Michoels, populární herec a ředitel Moskevského státního židovského divadla. Ke známým členům patřil též spisovatel Ilja Erenburg. Jedním z klíčových úkolů výboru bylo přesvědčovat mezinárodní veřejné mínění o neexistenci antisemitismu v Sovětském svazu. V roce 1943 se Michoels a Icik Fefer vydali na sedmiměsíční turné po Spojených státech, Mexiku, Kanadě a Spojeném království. V USA je přivítal Národní přijímací výbor s Albertem Einsteinem v čele. Společně pak zorganizovali největší prosovětské shromáždění v dějinách Spojených států, které se konalo 8. července v Polo Grounds. Sešlo se na něm 50 000 lidí. Výbor se v USA také sešel s Chajimem Weizmannem, Charliem Chaplinem, Marcem Chagallem, Paulem Robesonem či Lionem Feuchtwangerem. Na sovětské válečné úsilí vybral 16 milionů amerických dolarů v USA, 15 milionů v Británii, 1 milion v Mexiku, 750 000 v Palestině. Krom toho získal mnohé stroje, lékařské vybavení, léky, sanitky a oblečení. Návštěva také upozornila americkou veřejnost na nutnost vstupu do evropské války.
Ke konci války a bezprostředně po ní se výbor zapojil do dokumentování holokaustu. Tehdy se však dostal do střetu s oficiální sovětskou strategií prezentovat nacistická zvěrstva zásadně jako zločiny proti sovětským občanům, bez vyzdvihování jejich etnického či náboženského původu. Černá kniha sovětského židovstva, sestavená Vasilijem Grossmanem a Iljou Erenburgem, dokumentující holokaust a účast Židů v hnutí odporu, vyšla nakonec jen v New Yorku, ruské vydání bylo rozmetáno.[3] V lednu 1948 byl Michoels zabit v Minsku agenty ministerstva státní bezpečnosti, kteří vraždu zinscenovali jako autonehodu.[4] V lednu 1949 zahájila sovětská masmédia masivní propagandistickou kampaň proti „kosmopolitům bez kořenů“, jasně zaměřenou na Židy.
V roce 1952 byli nejvýznamnější členové výboru zatčeni, obviněni ze špionáže, mučeni, tajně souzeni a popraveni v suterénu neblaze proslulé věznice Lubjanka. Vzhledem k tomu, že mezi popravenými bylo mnoho spisovatelů (Perec Markiš, David Bergelson, Icik Fefer ad.), je tato událost též známa jako Noc zavražděných básníků.[5][6][7] Oficiálně byly oběti rehabilitovány v roce 1988.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jewish Anti-Fascist Committee na anglické Wikipedii.
- ↑ Alter, Wiktor. yivoencyclopedia.org [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné online.
- ↑ Erlich, Henryk. yivoencyclopedia.org [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné online.
- ↑ RUBENSTEIN, Edited by Joshua; NAUMOV, Vladimir P. "Stalin's Secret Pogrom: The Postwar Inquisition of the Jewish Anti-Fascist Committee". The New York Times. 2001-07-15. Dostupné online [cit. 2023-08-29]. ISSN 0362-4331. (anglicky)
- ↑ ADAMEC, Jan. Tragický osud sovětského Leara. Lidovky.cz [online]. 2008-01-19 [cit. 2023-08-29]. Dostupné online.
- ↑ KRUPKA, Jaroslav. Noc zavražděných básníků: Šlo o jeden z posledních děsivých zločinů Stalina. Deník.cz. 2022-08-12. Dostupné online [cit. 2023-08-29].
- ↑ Noc zavražděných básníků. Před 70 lety popravil Stalinův režim 13 židovských intelektuálů. Novinky.cz [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné online.
- ↑ OCHMANOVÁ, Klára. Stalin zmasakroval za jedinou noc celou židovskou kulturu. Zavražděným připravil dlouhá muka. zoom.iprima.cz [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Židovský antifašistický výbor na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
The German physicist Albert Einstein talking to the Yiddish poet Itsik Fefer and the Russian actor Solomon Mikhoels. USA, 1943