Židovský hřbitov v Poběžovicích

Židovský hřbitov v Poběžovicích
Židovský hřbitov v Poběžovicích
Židovský hřbitov v Poběžovicích
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresDomažlice
ObecPoběžovice
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov v Poběžovicích leží severozápadně od obce Poběžovice v remízku v polích po pravé straně silnice na Drahotín. Nově k němu byla vybudována zpevněná cesta z Poběžovic.

Během okupace došlo k jeho devastaci a dodnes v areálu zůstalo jen kolem 50 náhrobních kamenů z necelých pěti set udávaných k roku 1929.[1] Nejstarší náhrobek z roku 1634 je situován v zadní části hřbitova.[2] Pozoruhodný je velký reliéfní náhrobek rabína Joela Ranschburga z roku 1820. Na hřbitov se vstupuje umělecky kovanou brankou s kamenným portálem, jež nese hebrejský nápis. Péčí o hřbitov se zabývá Občanské sdružení Abraham Poběžovice. Ještě podrobneji se historii obce židovské věnuje bakalářská práce, kterou najdete na Kešetu (u hesla 228-Poběžovice). A také samotný fakt, že dodnes na poničené hřbitovní ploše nacházíme náhroky – a tedy pohřby - z let probíhající Třicetileté války skutečně potvrzují starobylost poběžovické obce a přítomnost židovského živlu přinejmješím již na konci 16. století. A zhruba do téže doby je tedy možno potvrdit i existenci hřbitova. (Dnes nejstarší dochovanou macejvou je macejva z roku 1634, ale po tom, co si hřbitov prodělal  před a během Druhé války, nelze tvrdit, že je to macejva skutečně nejstarší.

Poběžovická synagoga, vystavěná v letech 1814 - 1816, stávala v jižní části tehdejší židovské ulice, dnes Masarykovy, kde je dodnes torzo mikve.[3]

Reference

  1. Archivovaná kopie [online]. kehilaprag.cz [cit. 2012-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-22. 
  2. Archivovaná kopie [online]. Abraham o.s. [cit. 2012-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-10. 
  3. zanikleobce.cz [cit. 2012-03-08]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Poběžovice 01 ŽH.JPG
Autor: Krabat77, Licence: CC BY-SA 3.0
Poběžovice 01 ŽH