Židovský hřbitov v Zájezdci

Židovský hřbitov
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajPardubický
OkresChrudim
ObecZájezdec
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Náboženstvíjudaismus
Výstavba1. pol. 18. století
Užíváníhřbitov pouze udržován, nepohřbívá se
Odkazy
Kód památky11366/6-5942 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov v Zájezdci z první poloviny 18. století se nalézá v západním svahu nad údolní nivou potoka Ležáku, nad velkým protáhlým rybníkem Malá voda mezi obcemi Zájezdec a Přestavlky v okrese Chrudim.[1] Areál židovského hřbitova v Zájezdci je spolu s ohradní zdí z opukového zdiva a márnicí od 9. září 1996 chráněn jako nemovitá kulturní památka ČR.[2]

Historie

První písemná zmínka o obci Zájezdec pochází z roku 1318. Již v roce 1724 je v obci uváděno 89 usedlých židů, kteří tehdy tvořili asi jednu třetinu obyvatelstva celé obce Zájezdec.

Židovský hřbitov v Zájezdci byl zřejmě založen někdy kolem poloviny 18. století. Byl využíván také pro pohřby z okolních i vzdálených vesnic a měst. Poslední pohřby se konaly cca v první třetině 20. století.[3]

Původní hřbitov z 18. století byl menší, zaujímal severní polovinu nynějšího hřbitova. Vymezovala jej kamenná zeď a na jeho jihozápadním okraji stávala původní průchozí márnice.

Do současné podoby byl hřbitov rozšířen v roce 1882 podle návrhu zednického mistra Václava Pargáska z Chrasti. Novou část hřbitova vymezovala cihelná zeď a na jihovýchodě byla postavena nová budova průjezdné márnice se sedlovou střechou, sloužící zároveň jako vstup na hřbitov. Stará márnice spolu s jižní zdí tehdy zanikla. Opravu hřbitova po vichřici v roce 1906 provedl stavitel Josef Šťovíček z Chrasti.

Na hřbitově se dochoval cenný soubor 115 náhrobků dokládajících rozsah původního židovského obyvatelstva vsi Zájezdec. Hřbitov je ve vlastnictví Židovské obce náboženské.

Popis

Židovský hřbitov v Zájezdci tvoří zbytky ohradní zdi nalézajících se po obvodu zhruba obdélného areálu, v jihovýchodním rohu je do této zdi vsazena průchozí budova márnice, v současnosti využívané jako stodola.

Na hřbitově se nalézá hlavně v horní severovýchodní polovině hřbitova skupina skupina značně poškozených hřbitovních náhrobků. Nejstarší zachovaný náhrobek na hřbitově pochází z roku 1789, nejmladší z roku 1919.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. fotogalerie židovského hřbitova v Zájezdci [online]. mapy.cz [cit. 2025-02-12]. Dostupné online. 
  2. židovský hřbitov Zájezdec [online]. památkový katalog [cit. 2025-02-12]. Dostupné online. 
  3. Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek IV. T/Ž. Praha: Academia, 1982. 636 s. S. 329. 
  4. fotogalerie židovský hřbitov Zájezdec [online]. mizejícipamatky.cz [cit. 2025-02-12]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zájezdec - židovský hřbitov1.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

židovský hřbitov v obci Zájezdec, district Chrudim autor: Prazak

date: 20. 4. 2006
Židovský hřbitov v Zájezdci 03.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
židovský hřbitov v Zájezdci
Židovský hřbitov v Zájezdci 02.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
židovský hřbitov v Zájezdci
Židovský hřbitov v Zájezdci 06.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
židovský hřbitov v Zájezdci
Zájezdec - židovský hřbitov.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

židovský hřbitov v obci Přestavlky, district Chrudim autor: Prazak

date: 20. 4. 2006