Žluťucha lesklá

Jak číst taxoboxŽluťucha lesklá
alternativní popis obrázku chybí
Žluťucha lesklá (Thalictrum lucidum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodžluťucha (Thalictrum)
Binomické jméno
Thalictrum lucidum
L., 1753
Synonyma
  • Thalictrum angustifolium
  • žluťucha úzkolistá [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žluťucha lesklá (Thalictrum lucidum) je jedním z vzácnějších druhů žluťuchy, je to volně rostoucí rostlina s bledožlutými květy dosahující výšky i přes 1 metr.

Rozšíření

Tento druh je rozšířen hlavně ve střední a východní Evropě. Jeho západní hranice probíhá Německem a Rakouskem, severní pobřežím Baltského moře, jižní Balkánským poloostrovem a Tureckem a na východě areál výskytu zasahuje do evropské části Ruské federace.[2]

Ohrožení

České republice je nejčastěji k nalezení na vlhkých i zamokřených údolních loukách, v lužních lesích a pobřežních křovinách okolo vodních toků, většinou však roste jen roztroušeně. Za několik posledních desetiletí značně ubylo míst výskytu i samotné početní stavy rostlin se snížily, je proto podle "Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky" žluťucha lesklá řazena mezi ohrožené druhy (VU) naší flory.[3][4]

Popis

Je to vytrvalá rostlina vyrůstající z krátkého, trsnatého oddenku, obnovovací pupeny se nacházejí v úrovní povrchu země. Její přímá, podélně rýhovaná, čtyřhranná dutá lodyha, v horní části latnatě rozvětvená, vyrůstá z listové růžice a dorůstá běžně do výše asi 30 cm, za příznivých podmínek může být i s květem vysoká skoro 150 cm. Střídavě na ní vyrůstá 7 až 10 listů které jsou bez palistů, přízemní a spodní jsou s řapíkem, horní přisedlé. Listy jsou v obrysu trojúhelníkové a bývají 2krát nebo 3krát lichozpeřené. Lístky dolních listů jsou obvykle čárkovité, někdy podlouhle klínovité, na konci mají 2 až 3 zuby, lístky horních listů jsou úzce kopinaté nebo úzce čárkovité, po obvodu hladké. Jejich horní strana je leskle tmavě zelená, spodní strana je našedlá a mírně chlupatá.

Drobné, radiálně symetrické, mírně vonné, vztyčené květy jsou sestaveny do svazečků a tyto v široké, volné chocholíky nebo laty. Oboupohlavné květy mají většinou 4 zelenožluté, brzy opadávající kališní lístky vejčitého tvaru o délce 4 až 5 mm, korunní lístky v květech chybí. Dále květ obsahuje 10 až 15 tyčinek delších než okvětí s dlouhými vzpřímenými nitkami a prašníky světle žlutě zbarvenými a 5 až 10 pestíků se spodními semeníky vejčitého tvaru. Květy, mající vzhled chlupatých kuliček, kvetou v červnu a červenci. Květy nemají nektar, ale nabízejí hmyzu dostatek pylu, mohou se však opylovat i větrem. Vejčité žebrovaté nažky jsou v pukajícím plodu s hvězdicovitým průřezem s přepážkami podle počtu semeníků.[4][5][6]

Odkazy

Reference

  1. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Žluťucha lesklá [online]. Ondřej Zicha, BioLib.cz, rev. 18.10.2004 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. 
  2. GRIN Taxonomy for Plants: Thalictrum lucidum [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 24.01.1997 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  3. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2011-10-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-16. ISBN 80-86064-52-2. 
  4. a b PRŮŠA, David. BOTANY.cz: Thalictrum lucidum [online]. BOTANY.cz, rev. 02.07.2007 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Thalictrum lucidum [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2011-10-20]. S. 563. Dostupné online. 
  6. Finland Nature and Species: Thalictrum lucidum [online]. Luono Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (finsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Vrbenská tůň 2011-06-27 (5).jpg
Autor: Jitka Erbenová (cheva), Licence: CC BY-SA 3.0
Žluťucha lesklá v oblasti přírodní památky Vrbenská tůň v okrese České Budějovice