Žlutá zimnice

žlutá zimnice
Minimální inkubační doba3 d
Maximální inkubační doba6 d
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rozšíření žluté zimnice v Latinské Americe (2010)
Rozšíření žluté zimnice v Africe (2010)

Žlutá zimnice (yellow fever) je nebezpečné virové krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky,[1] objevuje se však i v Severní Americe, Karibiku a z minulosti jsou známy i případy epidemií z Evropy. Jméno je odvozeno podle žloutenkového symptomu, který se objevuje u části nemocných. Onemocnění způsobuje arbovirus čeledi Flaviviridae. Od roku 1937 proti němu existuje vakcína, která poskytuje od asi 10 dnů po naočkování imunitu přetrvávající doživotně.[2]

Existují 2 typy infekce, první je tzv. městská. Zpravidla právě tato forma způsobuje epidemie, přenáší se z nemocného člověka na zdravého prostřednictvím komára. Druhý typ, tzv. džunglová forma se přenáší z opice na člověka pomocí komára.

Klinické projevy

Žlutá zimnice má inkubační dobu asi 3–6 dní. Jejími projevy jsou bolesti hlavy, zad a svalů, nevolnost a zvracení. V důsledku podobnosti symptomů může být žlutá zimnice zaměněna i za jiné tropické nemoci. Postupem dochází k rozvoji žloutenky a krvácení ze zažívacího traktu, kůže, očí, uší, nosu či pohlavních orgánů. Z cizinců, kteří jsou žlutou zimnicí nakaženi, asi polovina umírá, u domorodého obyvatelstva je mortalita v důsledku nemoci asi 5 %. Typickým symptomem jsou černé zvratky, tuto barvu získávají z mrtvých červených krvinek.

Prevence

Účinnou prevencí je očkování. Aplikuje se pod kůži a jeho účinky jsou patrné již po 10 dnech a přetrvávají doživotně.[2] Všem cestovatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde se zimnice vyskytuje, je doporučeno, aby se nechali očkovat.

Očkování

Očkování proti žluté zimnici je povinné pro cizince přijíždějící do následujících zemí: Angola, Benin, Burkina Faso, Francouzská Guyana, Gabon, Gambie, Ghana, Kamerun, Kongo,[ujasnit] Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Středoafrická republika, Togo. V dalších zemích Afriky, ale i Asie, Austrálie, Oceánie a Ameriky může být vyžadováno pro cizince přijíždějící z „rizikových oblastí“.

Stále používanou vakcínu 17D vyvinul v roce 1937 držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu (1951) Max Theiler, který se tak stal prvním laureátem Nobelovy ceny narozeným v Africe.

Situace

Žlutá zimnice je v současné době[kdy?] na ústupu, objevila se však horečka dengue. Ročně na žlutou zimnici zemře okolo 30 tisíc lidí.[3]

V Česku byla žlutá zimnice poprvé diagnostikována v roce 2018.[4]

Odkazy

Reference

  1. Žlutá zimnice: výskyt, příznaky a očkování [online]. 2021-01-28 [cit. 2022-11-24]. Dostupné online. 
  2. a b Platnost očkování proti žluté zimnici, SZÚ. www.szu.cz [online]. [cit. 2022-11-24]. Dostupné online. 
  3. Ročně zabije žlutá zimnice na 30 tisíc lidí. Díky práci vědců v Dakaru je to jen zlomek z nakažených. Radiožurnál [online]. 2019-06-10 [cit. 2022-11-24]. Dostupné online. 
  4. V Česku poprvé v historii diagnostikovali žlutou zimnici. Novinky.cz [online]. Borgis, 2018-08-02 [cit. 2018-08-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Gelbfieber in Südamerika 2010 CDC.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 4.0
Yellow fever virus transmission risk in South America according to the CDC, 2010:
 
Endemic
 
Transitional
 
Low potential for exposure
 
no risk
YellowFeverVirus.jpg
فيروس الحمّى الصفراء.
Gelbfieber in Afrika 2010 CDC.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 4.0
Yellow fever virus transmission risk according to the CDC, 2010:
 
Endemic
 
Low potential for exposure
 
no risk